Zamknij [X]

Straż Miejska rozpoczyna specjalną kampanię informacyjną

2018-10-19 17:59:11, Maciej Kowalczyk

Straż Miejska we Włocławku rozpoczyna kolportażową kampanię informacyjną skierowaną w głównej mierze do właścicieli nieruchomości prywatnych, kamienic wielomieszkaniowych i domów jednorodzinnych mającą na celu zwrócenie uwagi i przybliżenie problematyki związanej z niezgodnym z przepisami pozbywaniem się odpadów komunalnych poprzez spalanie w domowych paleniskach.

Wypalanie odpadów jest niezwykle ważnym zagadnieniem, ponieważ dzięki poznaniu skutków zagrożeń, jakie za sobą niesie, społeczeństwo może zrozumieć rodzaj i skalę zagrożenia.

Spalanie różnego rodzaju substancji niebędących paliwami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powoduje, że znacznie pogarsza się jakość powietrza i ma to szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, stan roślin i substancji zabudowy mieszkaniowej. Dlatego należy mieć świadomość, iż domowy piec to nie spalarnia śmieci, a to czym się w nim pali nie może być prywatną sprawą właściciela. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko wyrazem braku rozsądku, ale również jest to wykroczenie.

W prawie polskim problem odpadów jest uregulowany w kilku aktach prawnych, między innymi należy wyróżnić dwa podstawowe akty prawa: ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, na podstawie których strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.

Ponadto według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, sprawa może być przekazana do dalszej realizacji przez policję.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

(Inf. prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz