Maturzyści rozpoczęli dziś egzaminacyjny maraton. Przez kolejne dni, do 23 maja mierzyć się będą z zadaniami sformułowanymi przez egzaminatorów. Pierwszym egzaminacyjnym bojem był ten z języka polskiego. Ponoć „było łatwo”.
„Pan Tadeusz” - obecność tej lektury na egzaminie maturalnym był dla wielu niespodzianką, dla wielu jednak niczym niespodziewanym. W większości zasłyszanych opinii przewija się stwierdzenie „było łatwo”. Czy tak jest rzeczywiście? O tym przekonamy się po ogłoszeniu wyników tegorocznych matur, na początku lipca.
Podobnie jak w poprzednich latach egzamin maturalny z języka polskiego składa się z części testowej i wypracowania. W tym roku absolwenci mogli wybierać spośród następujących tematów:
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
- Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.
Niestety, także jak i w poprzednich latach nie obyło się bez fałszywych alarmów bombowych, te dotknęły wielu szkół w całym kraju. Nie inaczej było we włocławskim „Chemiku”
Jak zwykle, od kilku lat, przykre zaskoczenie, kiedy do szkół docierają informacje o zagrożeniach, wynikających z rzekomo podłożonych ładunków wybuchowych.(...) Skłania nas to do częstszych kontaktów ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Tak też się stało – potwierdza dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych Maciej Kowalczyk.
Już jutro kolejny etap maturalnej potyczki. Na tegorocznych absolwentów czekać będą zadania z matematyki.
Komentarze (0)