Barwne przedstawienie i sadzonki świerku - tak obchodzono Dzień Ziemi w SP23

2022-04-22 16:36:34, Q4.pl

Obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi to idealna okazja do promocji proekologicznych postaw najmłodszych. Nie inaczej było dziś we włocławskich placówkach oświatowych. W SP 23 młodzi uczniowie otrzymali sadzonki drzew od wiceprzewodniczących Rady Miasta – Joanny Hofman-Kupisz i Krystiana Łuczaka.

Dla uczniów SP 23 dzisiejsze święto było okazją do zaprezentowania programu artystycznego, w którym młodzi ludzie podkreślali jak istotna jest troska o środowisko naturalne. To także od nich zależy to, jak wyglądać będzie świat w perspektywie kolejnych dziesięcioleci i czy „błękitna planeta” będzie miejscem, w którym przyszłe pokolenia cieszyć się będą czystym powietrzem, zielenią i krajobrazem wolnym od śmieci.

Od wielu lat usłyszeć można opinię, że to właśnie najmłodsi cechują się zdecydowanie bardziej proekologiczną postawą od pokolenia swoich rodziców i dziadków. Czy tak jest w istocie i czy rzeczywiście kolejna generacja sprawi, że nasza planeta odzyska swój naturalny blask?

Myślę, że możemy być pewni, ze rzeczywiście ta przyszłość będzie bardziej zielona, bardziej ekologiczna i bardziej nastawiona na to, żeby chronić to co posiadamy, żeby chronić to wszystko co mamy na ziemi najcudowniejszego, żebyśmy mogli spacerować, żebyśmy mogli oddychać, żebyśmy mogli cieszyć się tym co daje nam natura - odpowiada zapytany o to Krystian Łuczak.

Wraz z Joanną Hofman-Kupisz pojawili się dziś w szkole przy ulicy Wyspiańskiego, nie tylko po to, by obejrzeć wyjątkowe „eko-przedstawienie”, ale także po toby przekazać najmłodszym materiały dydaktyczne od firmy „Saniko” i sadzonki świerku:

Mamy nadzieję, że (...) każdy z nich, z tych małych bohaterów Ziemi będzie miał dzisiaj szansę, żeby taką sadzonkę zabrać do domu (...) żeby ją zasadzić, pielęgnować, dbać o to żeby tworzyła tą zieloną przestrzeń wokół niego – wyjaśnia Krystian Łuczak

Świerk wprawdzie rośnie wolno, ale jest pięknym drzewem – dodaje wiceprzewodnicząca RM Joanna Hofman-Kupisz – Jeżeli dziecko samo wsadzi to drzewo, to będzie miało świadomość jak długo trzeba o nie dbać, by ono wyrosło. Tak samo proces dbania o nasze miasto, o naszą planetę, też będzie procesem długotrwałym.

Do najmłodszych powędrowało dziś około 200 sadzonek tego drzewa. To od nich zależy teraz gdzie zostaną zasadzone i (przynajmniej po części) jak przyjmą się w nowym środowisku. To zarówno lekcja ekologii, jak i odpowiedzialności za naszą planetę.

Tej odpowiedzialności młodym ludziom nie brakuje, co jest też zasługą edukacji. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, od wczesnych etapów nauczania przekazywana jest im nie tylko wiedza o przyrodzie, ale także o tym jak dbać o nią by niezmiennie cieszyła też przyszłych mieszkańców planety. Jednak jak mówi dyrektorka SP 23 Karina Ponto, to nie tylko kwestia wiedzy, którą młodzi ludzie posiedli w szkole:

To też jednak duża rola rodziców, takie nawyki są u tych dzieci wyrabiane. My w szkole również pielęgnujemy te zasady segregacji odpadów. Dzieciakom temat jest znany i bardzo chętnie biorą udział w akcjach z tym związanych – podsumowuje.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od lat 70-tych ubiegłego stulecia, początkowo jako oddolna inicjatywa amerykańskich organizacji ekologicznych. Już w 1971 roku akcja zaowocowała wpisaniem Dnia Ziemi do kalendarza, po tym jak ONZ ustanowił to święto na dzień równonocy wiosennej (20 lub 21 marca), od 2009 roku jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz