Zamknij X

PO o wyroku TSUE: Porozumienie w kwestii wymiaru sprawiedliwości jest niezbędne

2022-02-22 13:15:54, Q4.pl

„Mam nadzieję, że (…) mieszkańcy Włocławka doczekają się chwili, kiedy ten consensus dotyczący wymiaru sprawiedliwości w Polsce w sejmie nastąpi. Od tego zależą pieniądze” - mówił na konferencji prasowej poświęconej, między innymi sytuacji po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poseł Tomasz Lentz.

W ubiegłym tygodniu TSUE podjął decyzję w sprawie tzw. „mechanizmu warunkowości”. Uzgodniony w 2020 roku system ma na celu ochronę budżetu UE w sytuacji, gdy nastąpi naruszenie praworządności w jednym z krajów członkowskich. Pozwala on w takiej sytuacji zawiesić wypłaty funduszy dla takiego państwa. Rządy Polski i Węgier zaskarżyły mechanizm do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ta skarga została właśnie odrzucona.
Uznanie mechanizmu za zgodny z prawem UE oznacza, że w przypadku stwierdzenia łamania praworządności w danym kraju, może on zostać odcięty nie tylko od funduszy europejskich w danej perspektywie unijnej, ale także od środków przekazywanych w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.
 
W takiej sytuacji może znaleźć się Polskja – ostrzegają, między innymi, politycy Platformy Obywatelskiej,wskazując na wyrok TSUE dotyczący reformy sądownictwa w naszym kraju. Trybunał jeszcze w lipcu ubiegłego roku orzekł, że system odpowiedzialności sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem UE. Zobowiązał też polskie władze do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W najbliższym czasie parlament ma zająć się nowelizacjami ustaw regulujących funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, w tym projektu przygotowywanego przez Andrzeja Dudę. Prezydent proponuje likwidację Izby Dyscyplinarnej i wprowadzenie zamiast niej Izby Odpowiedzialności Zawodowej z innym niż dotąd systemem wyboru jej członków. Projekt niebawem ma trafić pod obrady sejmu.
 
Opozycja domaga się uszanowania niezależności i niezawisłości sędziów i prokuratorów, czyli odzielenia polskiego wymiaru sprawiedliwości od polityki – mówił wczoraj we Włocławku poseł Tomasz Lentz z Platformy Obywatelskiej – Natomiast ze strony Prawa i Sprawiedliwości,i a szczególnie Solidarnej Polski, cały czas słyszymy głosy, że reforma jest konieczna i potrzebna, ale niesie ona za sobą to co oglądamy od kilku lat, czy li że prokuratorzy, tak naprawdę na telefon reagują na potrzeby Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmują się tymi a nie innymi sprawami, tymi a nie innymi ludźmi. Sędziowie są niedopuszczani do prowadzenia spraw a prokuratorzy, którzy nie dadzą się złamać są przenoszeni setki kilometrów ze swojego miejsca pracy i zamieszkania w inne miejsce pracy, bo Zbigniew Ziobro jest zdeterminowany żeby podporządkować polski wymiar sprawiedliwości polityce, a konkretnie Prawu i Sprawiedliwości.

Poseł z regionu zaapelował jednocześnie do parlamentarzystów o osiągnięcie consensusu wokół reformy wymiaru sprawiedliwości.

Od tego zależą pieniądze – podsumował parlamentarzysta – Pieniądze, na które czeka każdy Polak, każda rodzina, każdy samorząd, my wszyscy.

Tomasz Lentz zwrócił się też do mieszkańców regionu by wpłynęli na swoich parlamentarzystów, przekonując ich do osiągnięcia porozumienia. Porozumienia, które według posła umożliwi oddalenie ryzyka zablokowania funduszy europejskich.
W przypadku Włocławka oznaczałoby to między innymi konieczność rezygnacji ze inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
 
Jako samorządowcy mówimy jednym głosem: Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że te pieniądze, w tak trudnej dla Polski sytuacji pandemii, kryzysu finansowego , szalejącej inflacji; po prostu nie trafią – podkreślał prezydent Marek Wojtkowski.

Przypomniał, ze miasto miało nadzieję, że ze środków w ramach KPO uda się zrealizować kilka kluczowych z punktu widzenia miasta inwestycji: budowę trzeciej przeprawy przez Wisłę, kontynuację budowy drogi średnicowej łączącej Południe z Zazamczem i ulicą Toruńską, czy wreszcie przebudowę placu Wolności.
 
Na realizację czekają też inne projekty, które mogłyby być realizowane z funduszy w ramach bieżącej perspektywy finansowej UE. Niestety na chwilę obecną nie ma jeszcze pieniędzy – mówił Marek Wojtkowski.
Prezydent skomentował też sytuację, w której politycy Solidarnej Polski stawiają ostre weto wokół zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Ktoś powiedział, ze w tej chwili ogon macha psem i tak to niestety wygląda. Partia, która ma mniejszość w Zjednoczonej Prawicy dyktuje niestety warunki.

Marek Wojtkowski dodał także, że na najbliższej sesji Rady Miasta zwróci się z apelem do radnych Prawa i sprawiedliwości o poparcie dla consensusu wokół reformy systemu sądownictwa w Polsce.
 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz