Rzeźbili tak jak Zagajewski. Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski

2022-02-11 14:05:40, Q4.pl

Już po raz czternasty we Włocławku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego. Przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Kultury Browar i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w tym roku spotkało się z niemal 200 pracami.

Część z prac jakie biorą udział w tegorocznej edycji to prace nadesłane z całej Polski, łącznie jest ich ponad 170. To już tradycja, odkąd 7 lat temu konkurs „wyszedł” z granic miasta a w jego nazwie umieszczono przymiotnik – Ogólnopolski. Uczniowie z Włocławka, którzy zdecydowali się pokazać konkursowemu jury swoje prace dziś spotkali się w CK „Browar B.” na wspólnych zajęciach, na których powstały rzeźby.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych, w każdej z nich wybrane zostaną trzy najlepsze prace, oraz wyróżnienia. Ponadto jury przyzna także nagrodę Grand Prix:

Poziom jest coraz wyższy. W ubiegłym roku był bardzo wysoki, myślę że i w tym roku będzie bardzo dużo ciekawych prac, widzę wiele ciekawych pomysłów. - mówi Janina Twardy, instruktor i uczestnik jury podczas konkursu.

Choć Zagajewski nie urodził się we Włocławku to tu jednak osiadł i stał się nieodłącznym elementem pejzażu miasta. To tu powstawały wybitne dzieła „włocławskiego Nikifora”, które dziś wpisują się do kanonu art brut.

Czy wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znajduje się „nowy” Zagajewski? Tego nie wiemy, choć już można stwierdzić, że poziom artystyczny tegorocznych prac jest bardzo wysoki.

Duch Zagajewskiego tkwi w materiale. Glina to wspólny mianownik, a tematyka jest dowolna. Niektóre dzieci nawiązują do prac Zagajewskiego, szczególnie w pracach nadesłanych widać inspiracje jego twórczością. – wyjaśnia Janusz Bisaga z CK Browar B.

Co dalej z pracami? Czeka je dokładne sprawdzenie i ocena pod okiem jury.

Teraz sprawdzamy czy prace przetrwają. Prosimy uczestników o sprawdzenie prac i korygujemy ewentualne błędy. Między 13:00 a 14:00 przyjdą jurorzy z muzeum, wtedy zacznie się wybieranie zwycięskich prac. - mówi Mariusz Konczalski, specjalista do spraw wystawienniczych i plastycznych w CKB.

4 kwietnia, w rocznicę śmierci Stanisława Zagajewskiego, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, organizowany jest wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z wręczaniem nagród.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz