77 lat temu zakończyła się hitlerowska okupacja Włocławka

2022-01-21 17:04:05, Q4.pl

20 stycznia 1945 roku na przedpolach Włocławka stanęły oddziały sowieckiej 47 Armii oraz 2 Armii Pancernej. Po krótkim boju wdarły się do miasta i zlikwidowały niemiecki garnizon. W 77 rocznicę tych wydarzeń włocławscy członkowie Nowej Lewicy złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Tak jak co roku 20 stycznia pod pomnikiem na placu Wolności pojawiła się delegacja lewicy na czele z zastępcą prezydenta Krzysztofem Kukuckim. Zgromadzeni złożyli wieńce pod obeliskiem przypominając o wydarzeniach sprzed 77 lat.
To był radosny dzień dla mieszkańców miasta – mówił Krzysztof Kukucki i dodawał:

Oczywiście rozgrywki geopolityczne wielkich mocarstw, które przyniosły podział Europy na strefy wpływów dają historykom – i nie tylko – okazję do dyskusji co stało się w naszym mieście po 20 stycznia, ale 20 stycznia to w historii naszego miasta ważna, istotna data, którą należy pielęgnować i staramy się to robić – mówił.

Zakończona w 1945 roku hitlerowska okupacja doprowadziła do znaczącego wyludnienia miasta a licząca przed wojną 12 tysięcy osób populacja włocławskich Żydów w praktyce przestała istnieć. Prześladowania dotknęły też inteligencję i księży, ale także „zwykłych” obywateli miasta.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz