Medycy Jutra we włocławskim szpitalu. Podpisano umowy ze stypendystami

2021-12-28 15:14:03, Q4.pl

Umowy podpisane. Młodzi lekarze-praktykanci otrzymali stypendia w wysokości 2000 złotych. Dziś udali się do szpitala, aby zapoznać się z oddziałami które ich interesują – to właśnie tam będą pracować w przyszłości. Wszystko to w ramach nowego projektu „Medyk Jutra”

Program powstał po obserwacji inicjatyw innych szpitali, które ułatwiały pracę ze studentami. Celem programu jest utworzenie pewnego rodzaju dialogu z przyszłymi lekarzami i ułatwienie im nauki poprzez zdobywanie kompleksowego doświadczenia w warunkach najlepszych do przyswajania wiedzy.

Celem jest bieżąca współpraca ze studentami. Chcemy wiedzieć czego od nas oczekują, jakiej wiedzy od nas oczekują na tym etapie nauki; V i VI roku – mówi Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Koordynatorem projektu jest tegoroczny stażysta z WSS – doktor Krystian Przybyłowski. Dzięki temu, że dopiero co rozpoczął staż i doskonale pamięta swoją studencką drogę, wiedział czego brakuje studentom – brakuje im możliwości zdobywania doświadczenia, już na wcześniejszym etapie nauki.

Co skłoniło przyszłych medyków do współpracy z włocławską lecznicą?

Zawsze chciałem wrócić tutaj do naszego województwa, już od początku studiów o tym myślałem. Bardzo podoba mi się otwarta współpraca ze szpitalem. Nie ukrywam że aspekt finansowy również jest bardzo ważny, ale bardzo podoba mi się to jak dr. Krystian przedstawił szpital, jego staż i jak to ogólnie wygląda – mówi Mikołaj Witczak, który pochodzi z okolic Kruszwicy i studiuje obecnie w Poznaniu.

Mimo swojego wieku i braku doświadczenia, stypendyści już teraz chcą zapewnić jak najlepszą opiekę swoim przyszłym pacjentom, co jak sami mówią, może okazać się wyzwaniem.

Warunkiem otrzymania stypendium jest zobowiązanie się do pracy we włocławskiej lecznicy na pełen etat przez dwukrotność okresu pobierania stypendium. Ważne dla szpitala było także to, aby praktykanci podjęli tzw „specjalizacje deficytowe”, w których placówka posiada braki kadrowe. Są to:

 • choroby wewnętrzne,
 • pediatria,
 • anestezjologia i intensywna terapia,
 • chirurgia ogólna,
 • neurologia,
 • neonatologia,
 • kardiologia,
 • ginekologia i położnictwo,
 • otolaryngologia,
 • pulmonologia,
 • medycyna paliatywna,

Stypendium w wysokości 2000 złotych wypłacane jest co miesiąc, od października do czerwca. Wynagrodzenie otrzymają również ci, którzy zdecydują się na zrealizowanie swoich miesięcznych praktyk wakacyjnych we Włocławku.

Dodatkowo, każdy stypendysta, który zdecyduje się na rozpoczęcie stażu podyplomowego w WSS, otrzyma dodatek do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 40% wynagrodzenia podstawowego.

W przypadku większej ilości zgłoszeń, niż przewiduje szpital, preferencyjne rozpatrywane będą wnioski studentów VI roku, oraz średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów.

Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, żeby były tutaj osoby które zajmą się naszymi wszelkimi problemami zdrowotnymi, do których chętnie będziemy przychodzić po poradę. Chyba najlepiej samemu wykształcić swoich własnych lekarzy. Jesteśmy wdzięczni piątce naszych nowych stypendystów. Będziemy się od nich uczyć i mamy nadzieję, że pozwolą nam kontynuować ten program – mówi Karolina Welka.

Na chwilę obecną, nabór wniosków wciąż jest otwarty. Szpital planuje podpisać umowy z kolejnymi 15 studentami.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz