Pierwsi medycy we Włocławku już zaszczepieni

2020-12-28 10:43:37, Q4.pl

W naszym województwie rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Włocławski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest jedną z czterech placówek w regionie w których zaszczepiono pierwsze osoby z grupy „0” - personel medyczny.

Jako jedna z pierwszych, szczepionkę otrzymała doktor Danuta Pora, kierownik oddziału dziecięcego w WSS.

Za dużo naoglądałam się zdjęć płuc chorych, kolegów i znajomych, którzy w sekundzie, w ciągu paru dni ze zdrowych płuc mieli takie, których nie chciałabym mieć. Myślę że była to moja pierwsza i podstawowa myśl, że ja nie chcę tak przechodzić, a nikt z nas nie wie jak będzie chorował – odpowiedziała Danuta Pora zapytana o powód dla którego się zaszczepiła

Do włocławskiego szpitala, w niedzielę trafiło75 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, która rozdysponowana ma zostać w przeciągu najbliższych dwóch dni. Już wczoraj, na szczepienie zapisanych było 40 pracowników ochrony zdrowia. W pierwszej fazie programu szczepień z preparatu mogą skorzystać lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, studenci kierunków medycznych, czy pracowników aptek oraz DPS-ów.

Włocławski szpital otrzymał preparat jako jeden z pierwszych. W niedzielę preparat trafił do 72 szpitali węzłowych w całym kraju. W przypadku szczepionki Pfizer, które aktualnie dostępne są w Polsce, pełną odporność pacjenci uzyskują po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy właśnie przyjęli pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy poddadzą się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez kolejny kwadrans zostają pod obserwacją w punkcie szczepień.

Ogółem, w pierwszej fazie programu szczepień, bierze udział 509 szpitali w kraju. Na chwilę obecną do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku zgłosiło się ponad 2 tys. pracowników ochrony zdrowia zainteresowanych szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Można więc uznać, że personel medyczny z regionu jest bardzo zainteresowany udziałem w programie szczepień.

Nie mieliśmy żadnego problemu ze stworzeniem listy na dzień dzisiejszy, na te 75 pierwszych dawek. Bardzo liczymy na to, że wiele osób jeszcze się zgłosi. Dwa tysiące osób to nie jest tak mało; to było tuż przed świętami, w ciągu świąt parę osób jeszcze się zgłosiło (…) Mamy nadzieje, że dalej pójdzie nam równie dobrze – mówi Karolina Welka, dyrektor placówki

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu są umieszczane na bieżąco na stronie rządu. Są tutaj dostępne najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz