Zakończenie projektu "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!"

2021-11-30 12:52:38, Q4.pl

26 listopada br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, miało miejsce otwarcie wystawy Wyszywamy po kujawsku. Ekspozycja jest podsumowaniem, finalnym efektem zadania pt. Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy! realizowanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku od czerwca do grudnia 2021 r., dofinansowanego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ramach zadania wydano publikację Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów autorstwa etnografa z Muzeum Etnograficznego we Włocławku Doroty Kalinowskiej.

Dla czterech dziesięcioosobowych grup zorganizowano warsztaty haftu kujawskiego w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wzięły w nich udział pracownice muzeów, instruktorzy, edukatorzy, rękodzielnicy, członkinie zespołów folklorystycznych, Kół Gospodyń Wiejskich, klubów seniora oraz osoby zainteresowane poszerzeniem swoich umiejętności, bądź nauczeniem się od podstaw haftu kujawskiego. Uczestnicy pochodzili z Włocławka i regionu, np. Baruchowa, Bronisława, Bytonia, Ciechocinka, Chodeczka, Dubielewa, Huty Chodeckiej, Józefowa, Krzewentu, Mikorzyna, Nieszawy, Nowego Witoszyna, Osięcin, Pikutkowa, Przedcza, Radziejowa, Śmiłowic, Wilkowic, Woli Adamowej, Zgłowiączki, Bydgoszczy oraz Warszawy i Koszalina.

Należy zaznaczyć, że większość uczestniczek nie miała wcześniej do czynienia w praktyce z tą dziedziną rękodzieła ludowego. Szesnastogodzinne warsztaty dały im możliwość poznania historii haftu kujawskiego oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, nici, ściegów, motywów i zasad kompozycji. Zajęcia prowadziły hafciarki, od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych — Henryka Derezińska, Oddział Bydgosko-Toruński oraz Krystyna Zagrabska — Oddział Włocławski.

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku stacjonarnie od 26 listopada do 27 grudnia 2021 r. oraz online pokazane są kolejne etapy nauki, czyli początki wyszywania na tzw. wprawkach i prace finałowe. Uczestniczki miały dowolność wyboru koloru tkaniny i formy, jaką będą haftować. Przygotowane prace są różnorodne, od tradycyjnych elementów odświętnego kobiecego stroju kujawskiego, jak czepce, fartuchy, kołnierzyki, przez współcześnie funkcjonujące bieżniki, serwety, serwetki, po zupełnie nowe i awangardowe wykorzystanie wzorów haftu na spódnicy, woreczkach, maskach, bransoletkach, maskotkach itp.

Osoby biorące udział w zajęciach deklarują chęć poszerzania swoich umiejętności, brania udziału w konkursach oraz przekazywania wiedzy innym, dlatego w przyszłość patrzymy z optymizmem, licząc, że haft kujawski nie zaginie.

Zadanie pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

(Informacja prasowa MZKiD Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz