Łopaty poszły w ruch – rozpoczyna się pierwszy etap rozbudowy szpitala.

2021-09-21 16:53:06, Q4.pl

Właśnie rusza długo wyczekiwana rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Pierwsze, symboliczne, łopaty wbili w ziemię przedstawiciele lecznicy, władze miasta, oraz marszałek województwa Piotr Całbecki.

Kiedy z Panią Dyrektor, z projektantami pochylaliśmy się nad tym projektem, staraliśmy się, aby nie uchylić ani jednej funkcji. Chcieliśmy aby to był najnowocześniejszy szpital z możliwych w tych czasach, w jakich żyjemy w ramach dostępnych środków, ale i też technologii. I taki to będzie szpital – to będzie szpital najnowszy i najnowocześniejszy w regionie – zapewniał dziś marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Dziś, ruszył pierwszy etap inwestycji, którego celem jest podniesienie jakości usług zdrowotnych, oraz zwiększenie dostępu do usług medycznych we włocławskiej lecznicy. Etap ten obejmuje budowę budynków lecznicy (B4A, B4) oraz budynków technicznych wraz z zagospodarowaniem terenu.

Mam nadzieję, ze będziemy tak samo uroczyście odbierać te obiekty i będziemy cieszyć się, że we Włocławku mamy szpital z prawdziwego zdarzenia, co nie będzie kończyło wcale procesu inwestycyjnego, bo cały czas czeka nas budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego, oraz innych obiektów, które będziemy realizować w następnych etapach przebudowy - powiedział Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

Nowoczesny budynek główny, który będzie sercem lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego pawilonu. Na parterze mają mieścić się SOR, oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Na pierwszym piętrzę znajdować się będzie blok porodowy, oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii,, a piętro wyżej – oddziały ortopedii i traumatologii, oraz chirurgii ogólnej. Na trzecim piętrze z kolei znajdą się oddział neurochirurgiczny, oraz sąsiadujący z nim blok operacyjny, złożony z aż siedmiu sal zabiegowych.

Ostatnie, czwarte piętro budynku to przestrzeń techniczna – maszyneria wentylacyjna i klimatyzacyjna obiektu. Zwieńczeniem nowego serca lecznicy będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców, a przy samym budynku powstanie apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Imponujące są także rozmiary obiektu. To blisko 100 tysięcy metrów sześciennych z powierzchnią użytkową wynoszącą 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Włocławska lecznica, jest wyjątkowo ważna dla systemu opieki zdrowotnej w regionie. Świadczy o tym choćby obciążenie włocławskiego SOR-u, zdecydowanie większe niż w analogicznych oddziałach w Toruniu i Bydgoszczy. Stworzenie nowej siedziby Oddziału Ratunkowego poprawi funkcjonowanie placówki:

Szpital Wojewódzki obsługuje znacznie szerszą gamę pacjentów, nie tylko z naszego bezpośredniego otoczenia, sądzę że około 300 tysięcy mieszkańców. (…) Ten kompleks, który tutaj powstanie, będzie najważniejszym w szpitalu. - mówił prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski.

Prace budowlane, które toczyć się będą w tym miejscu będą niestety wpłtwać na komfort pobytu w lecznicy, co przyznał Aleksander Szczęsny, prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość:

Wielką wyrozumiałość, bo hałas i uciążliwości na pewno nie będą sprzyjały spokojnemu pobytowi w szpitalu, ale budujemy dla Państwa, budujemy dla Was - mówił.

Koszt inwestycji, w który wliczana jest także budowa nowej tlenowni, budynków technicznych, czy zagospodarowanie terenu, to 155 milionów złotych, a wliczając nowe wyposażenie – 170 milionów.

Na montaż finansowy składają się środki samorządu województwa (w ramach drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki Unii Europejskiej perspektywy 2014-2020). Obiekt powinien być gotowy w 24 miesiące; zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2023 roku.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz