Kardynał Wyszyński beatyfikowany. Wierni mogli uczestniczyć w transmisji uroczystości

2021-09-13 13:11:44, Q4.pl

W niedzielę 12 września w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Wierni we włocławskiej katedrze mogli uczestniczyć w wydarzeniu za pomocą telemostu.

Na olbrzymim telebimie w bazylice katedralnej wierni z Włocławka mogli obejrzec warszawskie uroczystości, na których pojawili się także przedstawiciele wiernych z regionu i duchowni Diecezji Włocławskiej. Prymas Tysiąclecia był w szczególny sposób związany z naszym miastem, katedrą i seminarium we Włocławku. To tu 3 sierpnia 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie, jednak „włocławski ślad” w życiorysie kardynała nie ogranicza się do tego wydarzenia:

Tutaj kończył liceum imienia Piusa X, tutaj kończył seminarium duchowne, tutaj, w tym mieście był wykładowcą w seminarium duchownym. Był kaznodzieją nie tylko w bazylice katedralnej, ale także w wielu kościołach włocławskich – przypomina ksiądz Kamil Chabasiński, wikariusz parafii katedralnej.

Telemost we włocławskiej katedrze przyciągnął wiernych, którzy, choć zdalnie, chcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu dla włocławskiej diecezji.

Proces beatyfikacyjny prymasa Wyszyńskiego rozpoczął się w 1988 roku. Zakończył się zaś w 2019 roku. Początkowo planowano, że uroczystości beatyfikacyjne będą miały miejsce w czerwcu 2020 roku. Z powodu pandemii przełożono je jednak na kolejny rok.

Wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim beatyfikowano także Matkę Elżbietę Różę Czacką. Franciszkanka sama zmagająca się z utratą wzroku, była inicjatorka powstania Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Przez wiele lat prowadziła też warszawskie schronisko dla niewidomych. Wreszcie, w 1921 pierwszym roku przystąpiła do budowy Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz