Radni zdecydowali. Włocławek z programem in vitro

2021-07-09 16:07:05, Q4.pl

Prace nad tą uchwałą rozpoczęły się w lutym. Dziś radni zdecydowali, że wejdzie w życie. Włocławek dołączył do grona miejscowości dofinansowujących zabiegi in vitro dla par zmagających się z problemem bezpłodności.

Prace nad projektem uchwały prowadzone były przez radnych Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Tworzenie jej treści było długotrwałe, z uwagi na to, że wcześniej podobne uchwały samorządów były kwestionowane przez wojewodów.

Dlatego też bardzo solidnie przygotowywaliśmy się do przyjęcia tego programu – podkreśla zastępczyni prezydenta Domicela Kopaczewska.

Nim nad tekstem mogli pochylić się radni, miejski program in vitro musiał zostać zaakceptowany przez jeszcze jedna instytucję: Agencję ds. Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Zielone światło dla projektu pojawiło się pod koniec czerwca i już wtedy prezydent Marek Wojtkowski zapowiedział, ze zwróci się o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na której uchwała zostanie rozpatrzona. Tak też się stało. Za projektem zagłosowało 14 członków rady KO i Nowej Lewicy, nikt nie był przeciwko projektowi. Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.

Cieszę się, że ta uchwała została przyjęta bez głosu sprzeciwu. Ponieważ (…)to nie jest nakaz, to jest tylko prawo dla małżeństw, dla związków partnerskich, jeśli zdecydują się to mogą skorzystać. Nie każdy musi. To jest wybór (...)Cieszę się, że ten program został przez radę zaakceptowany i dalej możemy go procedować – komentowała po głosowaniu Domicela Kopaczewska.

Z dofinansowania zabiegów in vitro we Włocławku skorzystać będą mogły kobiety w wieku od 25 do 40 lat, będące w związku małżeńskim, lub partnerskim. Pary będą musiały wykazać się też tym, ze w ciągu minionych 12 miesięcy zamieszkiwały we Włocławku i tu odprowadzały podatek za ostatni rok. Konieczne będzie też przedstawienie opinii medycznej (także wydanej w ciągu poprzednich 12 miesięcy) wskazującą na potrzebę leczenia bezpłodności.

Uchwała umożliwi nam rozpoczęcie wśród mieszkańców realizacji procedury tego programu, czyli niebawem mieszkańcy będą mogli niebawem skorzystać z programu in vitro. Dzisiejsza uchwała jest do tego niezbędna – wskazywał Piotr Kowal z Nowej Lewicy.

Zabiegi in vitro, zniknęły z listy refundacyjnej NFZ w 2016 roku. Włocławek dołączył do grona tych polskich samorządów, które zdecydowały się na dofinansowanie zabiegów, które pozostają często jedyną nadzieją na posiadanie dzieci.

Mam nadzieję, ze to jest jedna z najważniejszych rzeczy jakie podejmiemy w tej kadencji – komentował, jeszcze przed podjęciem uchwały radny KO Krystian Łuczak – Czyli ta pomoc w realizacji tego najważniejszego - w mojej ocenie, bo jestem przecież rodzicem – pragnienia bycia rodzicem. Pragnienia wychowywania dziecka.

W tegorocznym budżecie na realizację programu zarezerwowano 100 tysięcy złotych, pozwoli to na dofinansowanie zabiegów in vitro u 20 par.

Obraz Darko Stojanovic z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz