Radni zdecydowali, program in vitro będzie kontynuowany

2024-01-31 12:47:16, Q4

Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy przedłużono funkcjonowanie miejskiego programu in vitro. Ma być kontynuowany do czerwca tego roku.

2 stycznia weszła w życie „ustawa in vitro”, która przywraca opłacanie z budżetu państwa pozaustrojowej metody leczenia bezpłodności. Był to jeden z pierwszych aktów prawnych przyjętych przez nowy parlament. Nie oznacza to jednak, że to źródło finansowania zabiegów in vitro jest już dostępne. W tej chwili trwają prace dotyczące opracowania programu, który doprecyzuje zakres i warunki korzystania z zabiegów. Jak w minionym tygodniu informowali radni Koalicji Obywatelskiej do rady wpłynął prezydencki projekt uchwały, który ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom par borykających się z bezpłodnością

Nie chcieliśmy pozbawić młodych rodziców możliwości korzystania z in vitro, przez te pierwsze pół roku, kiedy nasza uchwała przestała obowiązywać a rządowy program jeszcze nie wszedł w życie – wyjaśnia prezydent Marek Wojtkowski.

Słowem, mamy o czynienia z programem „pomostowym” umożliwiającym korzystanie z procedury przez kolejnych 5 miesięcy. Kiedy program ogólnopolski wejdzie w życie, tak jak wcześniej deklarowano, środki zostaną przekazane na ufundowanie wyprawek dla nowo urodzonych mieszkańców miasta.

Uchwałę poparła także włocławska Nowa Lewica. Piotr Kowal podkreśla, że na plus należy ocenić wzrost kwoty dofinansowania do 7 tysięcy złotych i możliwość skorzystania z trzech transferów w ramach procedury.

To na pewno zachęci kolejne osoby, które mogłyby skorzystać z tego programu i jestem przekonany, że przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania tą metodą - mówi przewodniczący RM.

Koalicja zagłosowała za kontynuacją programu, od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości:

Kwestia in vitro została rozwiązana na poziomie państwowym, poziomie sejmu i myślę, że miasto nie musi już finansować tego zadania – argumentuje radny Janusz Dębczyński.

Dotychczas, z miejskiego programu leczenia bezpłodności skorzystały 32 pary. Dzięki metodzie in vitro urodziło się 8 włocławian.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz