Wernisaż projektu Convoi 77 w Zespole Szkół Samochodowych

2021-06-02 11:56:01, Q4.pl

Uczniowie klasy 2 LOA, wraz z wicedyrektor Katarzyną Dąbrowską, przy wsparciu wychowawcy, Pani Magdaleny Cześnin, w listopadzie ubiegłego roku przystąpili do europejskiego projektu Convoi 77. Na terenie Zespołu Szkół Samochodowych odbył się wernisaż podsumowujący rok realizowanych zadań.

Projekt adresowany był do uczniów szkół średnich z aż 32 krajów europejskich, wśród których znajdują się obywatele, mający żydowską tożsamość, znaleźli się w Transporcie numer 77 z Francji, do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Zadaniem uczniów było odtworzenie dwóch lat biografii dowolnej spośród 1310 dzieci, kobiet i mężczyzn skazanych na śmierć.

Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku, przedstawić miał przybliżyć osobę Pani Rebeccy Polacz z Konina.

Miałam takie marzenie, żeby przy tym projekcie pracowała cała klasa. Jest to ewenement, nie tylko na skale Polski, ale również Europy, bo takich całych klas pracujących jest niewiele, mimo tego, że do projektu przystąpiło już 20 krajów europejskich, a 400 biografii zostało opracowanych. - mówiła Katarzyna Dąbrowska, wicedyrektor ZSS we Włocławku.

Włocławska Samochodówka jest kolejną ze szkół która przystąpiła do przedsięwzięcia, które według Unii Europejskiej, kształtuje wszystkie kompetencje kluczowe: skuteczne porozumiewanie się w języku ojczystym, jak i w języku obcym, kształtowanie kompetencji naukowo – technicznych i informatycznych, kształtowanie potrzeby nauki przez całe życie, oraz uczestniczenie w życiu społecznym i obywatelskim, wyposażenie w inicjatywność i przedsiębiorczość, oraz budowanie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Na wernisażu pojawiła się także, Aleksandra Engler - Malinowska, przedstawicielka Stowarzyszenia Transport 77 w Polsce, która poza przybliżeniem historii Convoi 77, przeczytała list napisany przez prezesa Stowarzyszenia, Georges'a Mayer'a:

Naziści chcieli unicestwić ludzi, następnie ich kulturę oraz tradycje. Na koniec chcieli zamazać ślady własnej zbrodni. Nie udało im się to. Wy, młodzież urodzona w XXI wieku, jak to lubił mawiać Elie Wiesel, ocalały z zagłady laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jesteście spadkobiercami pamięci – czytała Aleksandra Engler – Malinowska

Na chwilę obecną do projektu przystąpili uczniowie i nauczyciele z 20 krajów europejskich, a wciągu 4 lat trwania projektu opracowano 200 lat różnych biografii.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz