Lewica: Niższe podatki - tak, ale z rekompensatą dla samorządów

2021-05-26 17:45:05, Q4.pl

Zmniejszenie podatków od dochodów osobistych oznacza zmniejszenie wpływów do budżetów samorządów – ostrzegał dziś we Włocławku poseł Robert Kwiatkowski. Lewica proponuje projekt zmian w legislacji.

Klub Lewicy złożył wczoraj do laski marszałkowskiej projekt ustawy zmieniającej proporcje dochodów na rzecz samorządów, do proporcji, mniej więcej 70 do 30 na korzyść samorządów terytorialnych – przekazał dziś parlamentarzysta.

Jak dodawał, Lewica popiera zmiany mające na celu obniżenie obciążeń podatkowych, choćby podwyższenia kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych, niemniej takie decyzje oznaczają, że do budżetów samorządów trafiają zdecydowanie mniejsze środki. W skali kraju to około 17 miliardów złotych. We Włocławku zmiany zaproponowane w ramach „Polskiego Ładu” oznaczają uszczuplenie budżetu miasta o 25 milionów złotych – przypominał Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta:

Choć jesteśmy za tym, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelach Polaków, to jednak nie kosztem samorządów. Jeśli władza krajowa chce obniżać podatki, czy zwiększać kwotę wolną od podatku, to jako Lewica jesteśmy za tym, ale niech władza krajowa te dary rozdaje z własnego portfela – mówił Krzysztof Kukucki.

Jak podkreślał, samorządy w Polsce już od 30 lat udowadniają, że są w stanie dobrze gospodarować pieniędzmi mieszkańców. Dodał, ze to właśnie samorządy realizują najpilniejsze, najważniejsze potrzeby mieszkańców.
Jako przykład wychodzenia naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności posłużyła budowa bloków przy ulicy Celulozowej. Powstające tam mieszkania na wynajem, mają choćby w części zaspokoić potrzeby mieszkaniowe na lokalnym rynku.

Jeżeli te pieniądze trafią tutaj, do odpowiedzialnego samorządu, to myślę, ze te mieszkania, te bloki nie będą ostatnimi. Będzie to raczej początek tej rewolucji mieszkaniowej, która musi się dokonać – zwracał uwagę radny Piotr Kowal.

Przedstawiciele Nowej Lewicy zgodnie podkreślali, ze kwestia poprawy dostępności do mieszkań powinna być jednym z priorytetów, także władzy centralnej. Wskazywali, ze nieprzypadkowo, wśród postulatów zgłoszonych przez partię i włączonych do Krajowego Planu Odbudowy, znalazła się budowa 75 tysięcy tanich mieszkań na wynajem. Krzysztof Kukucki wskazywał, że obecnie aż 2 miliony dorosłych Polaków, do 34 roku życia wciąż mieszka ze swoimi rodzicami. Już tylko te dane, wskazują na rzeczywisty rozmiar problemu.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz