Jak poprawnie wykonać izolację podłogi w łazience?

2021-03-25 13:28:04, Artykuł partnera

Pomieszczenie jakim jest łazienka pełne jest wody i wilgoci, która może negatywnie wpłynąć na wszelkiego rodzaju elementy architektoniczne, jeżeli nie zostanie poprawnie odprowadzona przez wentylację. Niestety jeżeli pomieszczenie to nie zostało zaizolowane, to wilgoć zamiast wydostawać się na zewnątrz, kumuluje się w środku, przenika przez nieszczelności i może skutkować negatywnymi konsekwencjami. I właśnie po to, by tych konsekwencji uniknąć stosuje się hydroizolację. W jaki jednak sposób wykonać ją poprawnie?

Po co stosuje się izolację?

Chyba najbardziej znaną konsekwencją przedostania się wody bądź wilgoci przez nieszczelności do głębszych warstw podłogi czy ścian, jest grzyb. Grzyb wylęga się właśnie wtedy, gdy ma dostęp do odpowiednich warunków – dużej wilgotności i nieco większych temperatur. Niestety bardzo ciężko jest się pozbyć grzyba ze ścian – często trzeba zdejmować płytki i skuwać tynki, aby zniwelować źródło problemu. Gdy już grzyb się wylęgnie, jedyną opcją jest więc inwazyjny remont. Nie trzeba chyba wspominać o negatywnym wpływie grzyba na zdrowie mieszkańców domu – szczególnie tych uskarżających się na problemy z oddychaniem czy alergiami.

Ogromną konsekwencją braku hydroizolacji łazienki, jest także możliwość zalania sąsiadów, jeżeli mieszka się w wielopiętrowym bloku. Takie zdarzenie nie tylko doprowadzi do konieczności zrobienia remontu we własnej łazience, ale także do pokrycia kosztów remontu łazienki sąsiada, jeżeli nie posiada się ubezpieczenia!

Jak zaizolować łazienkę?

Jak i kiedy zatem zabrać się za hydroizolację łazienki? Najlepiej zaizolować łazienkę na etapie wykończenia domu, bądź w momencie, w którym wykonywany jest remont tego pomieszczenia. Hydroizolacja powinna bezwzględnie znajdować się na całej podłodze, a także na ścianach. W całej łazience ściany powinny być zaizolowane na wysokość 10 centymetrów od podłogi. Wyjątkami są dwa miejsca: przy umywalce, gdzie wysokość izolacji powinna wynosić minimum 50 centymetrów, oraz wokół wanny, gdzie izolacja powinna ciągnąć się na wysokość minimum 200 centymetrów.

Jeżeli w łazience zamiast wanny znajduje się prysznic, to hydroizolacja powinna znajdować się nie tylko w samej kabinie prysznicowej, ale także poza nią – minimum 50 centymetrów w każdą stronę. Zasada jest prosta: zaizolować należy wszelkie miejsca, które znajdują się blisko źródeł wody. Należy też pamiętać o tym, aby kładąc płytki podłogowe w łazience, zastosować także fugę z masy, która jest odporna na wodę.

Czym zaizolować łazienkę?

Hydroizolację w łazience wykonuje się za pomocą specjalnej masy, która zachowuje się niczym folia w płynie. Wbrew pozorom substancje te są naprawdę łatwe w rozprowadzaniu i można to zrobić za pomocą zwykłego pędzla malarskiego, bądź wałka. Warto dodać także, że jeżeli w łazience znajduje się ogrzewanie podłogowe, to należy dobrać izolację odporną na wyższe temperatury.

A jak nakłada się izolację? Oczywiście najpierw należy przygotować pod nią podłoże w taki sposób, aby było równe i czyste. Gdy już się tego dokona, można przejść do nanoszenia płynnej izolacji zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Niestety, często ciężko jest dobrze zaizolować narożniki w pomieszczeniu – dlatego, aby zachować odpowiednią ochronę także w tych miejscach, warto zastosować specjalną taśmę izolującą, którą wkleja się bezpośrednio na masę hydroizolacyjną. I dopiero po tych wszystkich krokach, można przejść do kładzenia płytek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz