Od pierwszego marca nowym operatorem kawiarenki obywatelskiej jest Fundacja Ładowarka. Do końca roku to ona odpowiadać będzie za prowadzenie tego ważnego miejsca na rewitalizacyjnej mapie miasta.
Przypomnijmy, że do 2018 roku za prowadzenie kawiarenki odpowiadał bezpośrednio ratusz, od sierpnia tamtego roku za funkcjonowanie tego miejsca odpowiadały już jednak organizacje pozarządowe. „Ładowarka” jest czwartym operatorem, który opiekować się będzie kawiarenką.
To jest miejsce spotkań, spotkań wielu pokoleń, wymiany, rozmów o rewitalizacji – podkreślała, na zorganizowanej dziś konferencji prasowej, zastępczyni prezydenta Monika Jabłońska – Rewitalizacja to jest nasza wspólna sprawa. Wszyscy w swoich zakresach, ze swoimi zespołami pracujemy żeby zmieniać oblicze Śródmieścia w bardzo wielu wymiarach: w inwestycyjnym, społecznym.
Na ten społeczny aspekt rewitalizacji i rolę jaką odgrywa w nim Kawiarenka Obywatelska, zwracała uwagę Domicela Kopaczewska:
Najważniejsze jest budowanie więzi społecznych. Najważniejsze jest zbudowanie właściwych relacji międzyludzkich – mówiła zastępczyni prezydenta.
To właśnie kawiarenka, od początku istnienia, ma pełnić rolę „katalizatora” społecznej rewitalizacji tej części miasta. Już w poprzednich latach stała się centrum wydarzeń kulturalnych, warsztatów i różnorakich imprez dla mieszkańców. Nie inaczej będzie tym razem, jednak jak zapowiada Dominik Cieślikiewicz z Fundacji „Ładowarka” ma to być także miejsce spotkań i rozmów.
Ta metamorfoza którą przygotowaliśmy, miała miejsce byście poznali Państwo to miejsce ze strony nie tylko warsztatowej, ale również najzwyczajniejszych w świecie spotkań. Miejsca do rozmów nie tylko o rewitalizacji ale o mieście, o historii (…) - tłumaczył.
W „nowych szatach” kawiarenka funkcjonuje od 1 marca. Pierwsze wydarzenie organizowane przez nowego operatora to spotkanie z okazji Dnia Kobiet, na kolejne nie będziemy czekać długo Już w czwartek, 11 marca (w godz. 12:00-18:00) kawiarnia obywatelska przy ul. 3 Maja 9 zaprasza na rodzinne budowanie z klocków LEGO. Zaś w piątek 12 marca (w godz. 16:30-17:30) i sobotę, 13 marca (10:30-11:30) zaplanowano projekcje polskich bajek.
Działalność kawiarenki to tylko jeden z aspektów włocławskiej rewitalizacji. Jak przypominał Krzysztof Kukucki, w Śródmieściu wciąż trwa szereg inwestycji, które mają wspomóc proces transformacji tej części miasta:
W tym roku ropoczną się prace przy przebudowie budynku przy ulicy 3 Maja 18, pod Centrum Rewitalizacji, W tym roku kończymy też (…) Centrum Wsparcia Społecznego. (…) Tych rzeczy nad którymi pracujemy już bardzo dużo widac, ale więcej jest tych rzeczy nad którymi pracujemy, ale jeszcze ich nie widać, bo to wymaga po prostu jeszcze trochę czasu – mówił zastępca prezydenta.
Gminny Program Rewitalizacji rozpoczął się w 2018 roku. Obliczony jest na 10 lat – do roku 2028.
Komentarze (0)