Krajowy Zasób Nieruchomości zachęca gminy do współpracy

2021-03-05 15:17:43, Maciej Kowalczyk

Wiceminister Iwona Michałek zachęca samorządy w regionie do włączenia się w program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Nowy instrument koordynowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości ma umożliwić budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nowy instrument w katalogu Krajowego Zasobu Mieszkaniowego. Partnerami KZM w tym wypadku są jednostki samorządu terytorialnego, które mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji mieszkaniowych na przekazanych przez KZM gruntach.

Chcemy namówić gminy; wójtów, burmistrzów dużych i mniejszych miejscowości do tego, żeby przystąpiły do takiego programu - mówiła na zorganizowanej dziś konferencji prasowej Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek.

W przypadku SIM, Krajowy Zasób Mieszkaniowy może nie tylko zapewnić model finansowania, ale również przekazać grunty, pozostające w jego zasobach, pod inwestycje. Jeśli gmina zdecyduje się na dołączenie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (czyli spółki prawa handlowego, powołanej przez gminy) to właśnie SIM będzie przeprowadzać proces inwestycyjny i następnie udostępniać mieszkania zainteresowanym.

Program pomyślany jest w ten sposób, by nie angażować środków samorządów, całość finansowania to środki zewnętrzne (…) To są środki bezzwrotne z Fundusu Dopłat, środki bezzwrotne z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, kredyt, który zaciągnie spółka a nie samorząd oraz partycypacja mieszkańców – podkreślał Jakub Pyżanowski z KZN.

W regionie, jak dotąd, wstępne porozumienie o współpracy podpisały cztery gminy, jednak rzozmow z samorządowcami prowadzonych jest więcej

To jest taka wstępna chęć obopólnej współpracy. Bardzo zaawansowane są porozumienia z pozostałym gminami. Te gminy, które podpisały porozumienie, już przygotowują uchwały – precyzuje Iwona Michałek.

Te dzisiejsze nasze spotkania traktuję jako preludium, jeżeli chodzi o obecność w naszym regionie – dodaje Rafał Sobolewski, radny Sejmiku Województwa.

KZN wyraża nadzieję, ze coraz więcej gmin będzie zainteresowanych współpracą przy projekcie i powołaniem SIM. W perspektywie kilku lat maja powstać tam budynki mieszalne z mieszkaniami na wynajem, jednak będzie też możliwe wykupienie ich na własność (przy nieco większych opłatach czynszowych i po spłacie kredytu na budowę zaciągniętego przez SIM).

Mieszkania będą powstawały w standardzie „pod klucz” a czynsz najmu ma wynieść około 11-12 złotych.

Czy podobne mieszkania powstaną także we Włocławku? Prowadzone są rozmowy na ten temat:

Obecnie analizujemy możliwość współpracy. Dlaczego analizujemy? Warto wiedzieć, że we Włocławku już funkcjonuje spółka, która celowo przeznaczona jest do budowy mieszkań, mowa tu oczywiście o Miejskim Budownictwie Mieszkaniowym. Po drugie w tej chwili bardzo intensywnie pracujemy nad dokumentem, który powinien być gotowy w marcu. Mowa tu o Wieloletnim Planie Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowym Gminy - wyjaśnia Bartłomiej Kucharczyk z Urzędu Miasta.

Jak dodaje miasto „nie mówi nie”, jednak konieczne są dalsze analizy.

Obraz joffi z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz