SIM – Włocławek dołącza do projektu

2023-08-31 12:01:57, Q4

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Kujawy to nowa spółka zawiązana przez miasto wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Ma to być kolejna szansa na tanie mieszkania na wynajem dla włocławian i nie tylko. ”Dywersyfikujemy naszą politykę mieszkaniową” - tłumaczy prezydent Marek Wojtkowski.

Decyzję o objęciu udziałów w spółce tworzonej wraz z okolicznymi gminami radni podjęli na wtorkowej sesji. Byli przy tym jednogłośni, wszyscy 24 radni na sali obrad zagłosowali za przyjęciem uchwały. Tym samym Włocławek przystąpił do projektu, który ma otworzyć nowe perspektywy na wynajem tanich lokali mieszkalnych w mieście.

Jak państwo wiedzą powstaje osiedle przy ulicy Celulozowej. Cztery bloki mamy już zamieszkane, dwa bloki będziemy oddawać w najbliższym czasie.(...) Natomiast idziemy krok dalej. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest to pokłosie dawnych Towarzystw Budownictwa Społecznego – mówi Marek Wojtkowski – Będziemy budować w ramach budownictwa społecznego. Będą to mieszkania na wynajem, ale też chcę podkreślić, mieszkania z możliwością dojścia do własności.

Co ważne w przeciwieństwie do projektu „Celulozowa”, ten skierowany będzie nie tylko do mieszkańców Włocławka, co jak tłumaczy prezydent jest istotne dla miasta, które jest zainteresowane „zapraszaniem mieszkańców spoza Włocławka”.

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowal nie ukrywa, że miał wątpliwości, czy ten projekt jest miastu potrzebny, czy też nie lepszym wyjściem, byłoby powołanie przez miasto własnej spółki. Argumentem, który zadziałał jednak na rzecz poparcia projektu, jest to, że KZN przekaże na rzecz miasta grunty przy ulicy Starodębskiej o wartości 2,5 miliona złotych, które będzie można wykorzystać do realizacji inwestycji mieszkaniowych:

Przy ulicy Starodębskiej planowane jest około 60 mieszkań- precyzuje Piotr Kowal. Także i on wskazuje na nowe możliwości, jakie daje mieszkańcom możliwość dojścia do własności lokali zbudowanych w tym miejscu – W przeciwieństwie do Celulozowej, tam będzie spłacało się zarówno czynsz najmu, jak i kredyt, ale po preferencyjnej stawce. Za X lat, według umowy, która będzie podpisana z SIM, te mieszkania przejdą na własność użytkownika.

Utworzenie nowej spółki poprali też radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają nowe możliwości, jakie daje powołanie tej instytucji.

Dziwię się trochę, że dopiero dwa lata po tym, kiedy Gmina Miasto Toruń weszła w ten projekt, obudził się Pan prezydent i jego ekipa. Ten projekt daje nam takie możliwości, że praktycznie nie musimy wykładać z budżetu miasta żadnych pieniędzy, a możemy pozyskać sporą ilość mieszkań, we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości – stwierdza Janusz Dębczyński.

Oprócz Włocławka udziały w nowej spółce obejmą też inne samorządy z regionu. Dotąd stosowne uchwały podjęło 11 z nich.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz