
Sycylia to bajeczna wyspa, na której aż przez 300 dni w roku świeci słońce! Do tego zachwycające zabytki, karaibskie krajobrazy, niebiańskie plaże, niekończące się wino z suszonych winogron, zwane napojem bogów, a także bliskość złowrogiej Etny. To wszystko sprawia, że włoska wyspa jest idealnym kierunkiem na wakacje. Oto powody, dlaczego warto się tu udać!
Słoneczna Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, zamieszkaną przez 5 milionów osób. Jej niesamowity i nie do podrobienia klimat wynika z krzyżujących się tu kultur – żyło tu wiele narodów, których dorobek wzrastał przez wieki, dając dzisiaj atmosferę kontrastującego piękna, harmonii i beztroski. Chociaż Sycylia i jej mieszkańcy są nadal w dużej mierze częścią Włoch, z dumą podtrzymują kulturową autonomię wyspy. Taka fuzja kultur wpływa nie tylko na archeologię wyspy, ale także na kuchnię, dialekt i tradycje, czyniąc z Sycylii wyjątkowe i urokliwe miejsce na wakacje.
Sycylia wyspą kontrastów
Słoneczna wyspa Sycylia jest charakterystyczna i unikalna pod względem historii i kultury, mimo bliskości Włoch kontynentalnych. Wyspa zajmuje powierzchnię 24 700 km², a jej krajobraz dzieli dziewięć prowincji. Oprócz Enny każda prowincja jest bezpośrednio połączona z wybrzeżem, co pozwala na swobodne przemieszczanie się i zamianę tętniących życiem miast na idylliczny widok na zatoki.
Ta pagórkowata wyspa w kształcie trójkąta oddzielona jest od półwyspu włoskiego Cieśniną Mesyńską. Jest również dość blisko kontynentu afrykańskiego. Sycylię otaczają liczne wysepki i archipelagi, w tym Wyspy Liparyjskie, Wyspy Egadzkie, Pelagijskie, Pantelleria i Ustica. Klimat jest typowo śródziemnomorski, z wyjątkiem Etny, wulkanu o wysokości 3300 m n.p.m. z klimatem alpejskim.
Przez zróżnicowaną historię i krajobrazy, Sycylia nazywana jest wyspą kontrastów, na której widać szczególnie archeologiczny podział na wschód i zachód. Dowody urzekającej historii można znaleźć na całej wyspie, przy czym wszystko jest tutaj autentyczne i na swój sposób osobliwe.
Sycylijczycy, znani z dumy ze swojego wyjątkowego dziedzictwa, są otwarci na turystów i witają podróżników, zachęcając ich do zwiedzania i wskazując, co ciekawsze śródziemnomorskie zabytki i ciekawostki. Co więcej, chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i wiedzą, dzięki czemu na własnej skórze można odczuć rozmaite historie, a także zaobserwować liczne kontrasty, które są wręcz wizytówka włoskiej wyspy.
Zachwycające miasta z bogatą historią
Sycylia to starożytna kraina, a jej fascynującą przeszłość można prześledzić w pięknych miastach.
Wakacje na Sycylii powinny obejmować zwiedzanie Palermo – stolicę wyspy, w której zderzają się architektury arabsko-normańskie ze sztuką gotycką. Natomiast piękny port Morza Tyrreńskiego i jednocześnie malownicze, średniowieczne miasteczko Cefalù jest cenionym kurortem z piaszczystymi plażami. Na liście zwiedzania nie powinno zabraknąć Syrakuzy, miasta zaliczanego do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego, które od 2005 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w nim po dziś zachowały się ruiny świątyni Apollina, amfiteatr grecki i rzymski oraz grób wielkiego naukowca – Archimedesa.
„W Caltagirone, Militello in Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa i Scicli zachwyca architektura okresu baroku. A kilka kilometrów od doliny Noto mieści się Park Narodowy Vendicari, w którym żyją różowe flamingi. Jest tam również wiele dzikich i pięknych plaż (...) 20 kilometrów od Taorminy wśród bazaltowych skał wije się rzeka Alcantare. Położone tam dwie plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem przyciągają turystów spragnionych niebywałych widoków” – można przeczytać w przewodniku po Sycylii przygotowanym przez Biuro Podróży TUI (sprawdź: https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia).
Nie bez powodu mówi się, że kto chociaż raz odwiedził południe Włoch, chce tu wrócić. Zwłaszcza że jedne wakacje nie wystarczą na zwiedzanie i poznanie wszystkiego, co Sycylia ma do zaoferowania. A lista jest imponująca!
Wykwintna kuchnia sycylijska
Sycylia jest ceniona za lokalne produkty, w których również odczuwa się wpływy wielokulturowe. Jednym z przysmaków jest prostokątna pizza sycylijska, zwana sfincione. Można jej skosztować wyłącznie w Palermo, ewentualnie w okolicach stolicy. Pizza robiona jest na podwójnie wyrośniętym cieście chlebowym, które jest grube, sprężyste i gąbczaste. Na wierzch, na sos pomidorowy i cebulę, nakłada się sycylijski ser caciocavallo ragusano. Czasem dodaje się anchois. Pizza nie jest okrągła, lecz prostokątna.
Wczasy na Sycylii to również obcowanie z winem – przelewa go się tu ogromne ilości! Wyspowe wina podawane są do każdego posiłku jako dopełnienie potraw. Sycylijską specjalnością są wina słodkie, mocno alkoholowe, a zwłaszcza deserowe wino otrzymywane ze szczepu malvasia, które jest wzmacniane destylatem winnym. Warto zakosztować eleganckiego Moscato di Noto i Moscato di Siracusa lub bursztynowego Moscato Passito di Pantelleria z suszonych gron. Oprócz tego na liście win znajdują się wina białe, które stanowią 50% produkcji – tutaj na uznanie zasługuje wino uzyskane szczepów winorośli rosnących w pobliżu Etny, które mimo lekkości ma wyrazisty smak.
Parki, plaże i aktywne wulkany
Z pięcioma parkami i 77 rezerwatami naturalnymi Sycylia szczyci się ogromnym dziedzictwem przyrodniczym, które jest jeszcze cenniejsze ze względu na swoją różnorodność. Od parku wulkanu Etna do laguny Stagnone; od lasu Malabotto do rezerwatu morskiego Wyspy Królików. Nie wspominając, że Sycylia może się pochwalić 1500 km wybrzeża, na którym znajduje się mnóstwo plaż i promenad. Spośród wielu pięknych plaż wyróżnia się Plaża Królików na Lampedusie, uważana przez wielu za najpiękniejszą plażę Morza Śródziemnego. W każdym zakątku Sycylii natura wyraża swoje najbardziej dzikie i zapierające dech w piersiach piękno!
Na Sycylii znajdują się dwa aktywne wulkany. Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym, zajmującym powierzchnię co najmniej 1250 km². Wulkan pokazuje swoje charakterne oblicze, okazjonalnie wyrzucając pyły. Szacuje się, że od 1500 roku p.n.e., czyli od daty odnotowania pierwszych wzmianek o erupcjach, było ponad 200 wybuchów.
„Etna, wulkan, który wciąż budzi grozę, w rzeczywistości jest dość łatwy do zdobycia. Na zboczach wybudowano kolejkę linową, która dociera na wysokość 2500 metrów n.p.m. Dalej, aż do 2900 metrów, można pojechać wynajętym samochodem terenowym. Niestety pozostałe 440 metrów trzeba już pokonać na własnych nogach. Wulkan wciąż jest aktywny i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich wiosek i miasteczek. Jednak wycieczki na Etnę są w pełni bezpieczne, gdyż erupcje są dziś łatwo przewidywalne. Etna jest wpisana na Światową Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO” – podaje Biuro Podróży TUI.
Drugim wulkanem jest Stromboli o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości ok. 2300 m, w którym średnio co 10 minut dochodzi do niewielkich wyrzutów bomb wulkanicznych i popiołów.
Bezpieczne podróżowanie na Sycylię w czasie COVID-19
Koronawirus wpłynął na branżę turystyczną i sytuację na świecie, ale odpowiedzialne podróżowanie jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli na wczasy na Sycylię leci się z biurami podróży, które rozbudowały standardy dotyczące bezpiecznego podróżowania. Przykładem jest Biuro Podróży TUI, które rekomenduje zakup ubezpieczenia turystycznego wraz z ubezpieczeniem Kosztów Rezygnacji na wypadek rezygnacji spowodowanej zachorowaniem wywołanym przez COVID-19. Biuro stosuje rozszerzone międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, które pomagają przygotować się do wyjazdu i usprawnić procedury po lądowaniu.
Planowanie wakacji na Sycylii należy rozpocząć od sprawdzenia warunków bezpieczeństwa i informacji zawartych na stronach miejscowych ministerstw. Pomocne mogą być informacje zawarte na stronach biur podróży, które bazują na aktualnych najlepszych praktykach rekomendowanych przez m.in. ze Światową Organizację Zdrowia, Europejskie Centrum Kontroli Chorób i lokalnych przepisach. Zaletą skorzystania z renomowanego biura podróży jest to, że turyści błyskawicznie otrzymują konkretne wytyczne dla danego kierunku wakacyjnego i warunki podróży, które są różne w zależności od kraju i sposobu podróżowania.
Decydując się na oferty typu Sycylia last minute, należy upewnić się, że ma się ze sobą pełną dokumentację. Każdy pasażer lecący samolotem musi wypełnić kartę lokalizacji oraz deklarację dla celów ochrony zdrowia publiczne w związku z COVID-19. Dokumenty można pobrać ze strony biura podróży TUI.
Komentarze (0)