76. rocznica wbicia słupa granicznego na Odrze. Uroczystości pod Pomnikiem Sapera

2021-02-27 14:47:00, Maciej Kowalczyk

27 lutego 1945 roku w Czelinie nad Odrą saperzy z 6 samodzielnego zmotoryzowanego batalionu pontonowo – mostowego wbili w ziemię pierwszy, biało-czerwony słup graniczny. Jak co roku pod Pomnikiem Sapera odbyły się uroczystości rocznicowe.

Tym razem, z powodu pandemii, spotkanie pod pomnikiem przy ulicy Żytniej było dużo skromniejsze niż zazwyczaj. Niemniej i w tym roku pod pomnikiem pojawiły się wieńce i znicze od samorządowców.

Historia saperów to jest historia Włocławka – podkreślał dziś prezydent Marek Wojtkowski – Może zabrzmi to trochę patetycznie,ale tak rzeczywiście jest, bo te dwie jednostki, które stacjonowały we Włocławku przez bardzo długie lata – włocławianie zżyli się z nimi i zawsze ten mundur był obecny.

Warto przypomnieć,że to właśnie do Włocławka trafili po wojnie żołnierze 6. batalionu,zasilając tutejszy garnizon, pozostając w składzie 3 Brygady Pontonowo-Mostowej, przekształconej następnie w 3 Warszawski Pułk Pontonowy. Ta nazwa włocławianom znana jest już doskonale. To jednostka, która do 1996 roku stacjonowała w naszym mieście i zdążyła wrosnąć w jego krajobraz.

Tu, w jednostce inżynieryjnej, służyło kilka pokoleń. W tym batalionie i następnie w pułku,ostatnio przemianowanym na Pułk Włocławski – przypomina płk Ryszard Chodynicki, Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku – Zostały rodziny(…) około 700 osób związanych pośrednio z jednostką inżynieryjną we Włocławku mieszka tu po dziś dzień.

I to właśnie w tym środowisku pamięć o jednostce kultywuje Stowarzyszenie, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Uroczystości pod Pomnikiem Sapera są tego przykładem.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz