Walka ze smogiem – ratusz przypomina o dofinansowaniach

2021-02-25 16:00:35, Q4.pl

Problem smogu dotyczy wielu polskich miast. Pojawiające się często komunikaty o przekroczeniu limitów pyłów zawieszonych w powietrzu, to niestety zjawisko nagminne podczas chłodniejszych dni. Na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu przypomniano, że miasto może dofinansować wymianę starych pieców, na te bardziej ekologiczne.

Powszechnie wiadomo, że głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach jest „niska emisja”, czyli dym unoszący się z kominów naszych domów. Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jest jednym z projektów, które podjęło miasto w ostatnim czasie. W poprzednim roku, z takiej możliwości skorzystało aż 38 właścicieli domków jednorodzinnych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 tysiące złotych, (więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych). W tym roku, kwota przeznaczona na to zadanie w budżecie jest dwukrotnie większa niż w poprzednim i wynosi 400 tysięcy złotych.

Co warte odnotowania, w ramach tegorocznego budżetu projektu uwzględniono też zabudowę wielorodzinną i znajdujące się tam źródła ciepła. Miasto planuje przeznaczyć na to 450 tysięcy złotych. Dokładne zmiany w budżecie, harmonogram i zasady dofinansowania zostaną ustalone na najbliższej Sesji Rady Miasta.

Myślę, już od miesiąca kwietnia, właściciele domów jednorodzinnych czy użytkownicy wieczyści, czy ewentualnie wspólnoty, będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. - mówi Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta Włocławka

W miejskim budżecie pojawiło się także dodatkowe 700 tysięcy złotych na termomodernizacje kamienic znajdujących się w zasobach miejskich. Są to środki celowe z opłat za użytkowanie środowiska, oraz kar, które dopiero teraz zostały podliczone. Właśnie z tego powodu nie znalazły się one w budżecie wcześniej.

Włocławek jest także jednym z pierwszych miast w Polsce w którym pojawił się antysmogowy filtrator. Miasto zostało zaproszone do pilotażu, przez agencję z Poznania. Filtrator trafił do Włocławka bezpłatnie, na okres kilku tygodni. Następnie wróci on do Poznania, gdzie sporządzony zostanie raport na podstawie danych zebranych podczas jego pracy. Urządzenie zostało zoptymalizowane do usuwania szczególnie niebezpiecznych cząstek emitowanych z samochodów napędzanych silnikami Diesla o rozmiarach submikronowych uznawanych za najbardziej szkodliwe dla życia zdrowia ludzi i zwierząt. Dane uzyskane w ten sposób posłużą miastu w celu podjęciu odpowiednich działań w walce z tym zagrożeniem.

Część z Państwa mieszkańców mają informacje, że stoi już takie jedno urządzenie, które wyłapuje te złe cząsteczki. Chcemy zobaczyć jak to wygląda, jakie są efekty i przygotowujemy taki plan działań, żeby rzeczywiście można było podjąć systemową walkę ze smogiem – zaznacza zastępczyni prezydenta

Na dzisiejszej konferencji przypomniano też o trwającej akcji usuwania azbestu z dachów budynków na terenie miasta. Wnioski zainteresowanych dofinansowaniem przyjmuje Wydział Środowiska Urzędu Miasta. W tym roku kwota przeznaczona na to zadanie jest o 100% większa niż w roku ubiegłym.
Dodatkowo, mieszkańcy mogą liczyć także na dofinansowanie w wysokości aż 85% środków kwalifikowanych na utylizację szkodliwego azbestu, który zgromadzili na swoich posesjach. Łączna kwota która została przeznaczona na to zadanie to aż 100 tysięcy złotych – informowała dziś zastępczyni prezydenta Domicela Kopaczewska.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz