Stężenie PM 10 niebezpiecznie wysokie - ostrzega WCZK

2021-02-11 11:54:11, Q4.pl

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy, wczoraj na terenie Włocławka odnotowano zwiększoną ilość pyłu PM 10 w powietrzu. Podobne, potencjalnie niebezpieczne zjawisko może wystąpić w mieście także dziś.

Stężenie 24-godzinne pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu, na terenie Włocławka, przekroczyło wczoraj tzw. „poziom informowania”. Ten wynosi w Polsce 100 mikrometrów/m3, we Włocławku odnotowano 101,3 µg/m3. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska poziom informowania został przekroczony na stacji monitorującej przy ulicy Kaliskiej. Ta informacja oznacza, że jakość powietrza we Włocławku mogła wczoraj być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Co gorsza podobna może być także dzisiaj.

Pył PM 10 pojawia się w powietrzu na skutek procesu spalania paliw, jego głównym źródłem są piece w naszych domach i silniki diesla. Cząsteczki o średnicy od 10 do 2,5 µg zawierają rakotwórcze dioksyny i furany, jednak to niejedyne zagrożenie które niesie pył. Jego duże stężenie w powietrzu (za „dopuszczalny” Światowa Organizacja Zdrowia uznaje poziom 50 µg/m3 ) skutkuje dolegliwościami ze strony naszego organizmu. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego muszą liczyć się z wystąpieniem kaszlu, czy nasileniem się astmy. Osoby borykające się z chorobami układu krążenia mogą czuć się znużone, czy skarżyć się na „brak tchu”. Podobne objawy mogą jednak pojawić się także u osób zdrowych.

Gdy stężenie pyłu przekracza „poziom informowania” powinniśmy rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Zdecydowanie rzadziej powinniśmy też wietrzyć pomieszczenia. Co oczywiste, powinniśmy również ograniczyć czynności, które powodują zwiększenie stężenia PM 10 w powietrzu (np. palenia w kominku).

Jak informuje WCZK potencjalnie niebezpieczne stężenie pyłu może wystąpić dziś w dzielnicach: Michelin, Południe, Zazamcze i Kazimierza Wielkiego ( to obszar zamieszkały przez ponad 81 tysięcy włocławian).
Najwyższe stężenie pyłu odnotowano wczoraj około godziny 14:00. Jak wyjaśnia WCZK wystąpienie zjawiska związane jest warunkami meteorologicznymi utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, w sytuacji wzmożonej emisji.

Obecnie stężenie pyłu wskazywane przez stację na Kaliskiej spada. Niewykluczone jest jednak, że niebawem wzrośnie.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz