Radni PiS chcą przeznaczyć środki na projekt trzeciej przeprawy na Wiśle

2020-09-28 16:44:28, Maciej Kowalczyk

Sporządzenie dokumentacji projektowej trzeciej przeprawy na Wiśle, utwardzenie dróg i budowa parkingów. To tylko niektóre z propozycji radnych Prawa i Sprawiedliwości, które znalazły się w propozycjach do przyszłorocznego budżetu. Dziś 22 wnioski zostały przedstawione na konferencji prasowej.

Te wnioski są wypadkową spotkań z mieszkańcami, również te wnioski, które składamy w tym roku – podkreślał Janusz Dębczyński przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości – Powielają też nasze wcześniejsze postulaty i wnioski, które od lat są bolączką naszych mieszkańców. (…) Dotyczą one potrzeb mieszkańców naszego miasta i to myślę, że potrzeb najpilniejszych. Te wnioski sumują sięna kwotę 59 milionów 650 tysięcy złotych.

Radni PiS w tym roku zgłosili dwadzieścia dwa wnioski do przyszłorocznego budżetu miasta. Na liście znaleźć można inwestycje infrastrukturalne w oświacie, drogownictwie, ale także w tereny zielone. Pojawiły się także propozycje dotyczące ekologii. Niemniej, najistotniejsza z punktu widzenia przyszłego funkcjonowania miasta wydaje się propozycja sfinansowania dokumentacji techniczno-projektowej trzeciej przeprawy mostowej na Wiśle. Na ten cel radni chcą przeznaczyć około 4 milionów złotych.

Nie od dziś wiadomo, że trzeci most na Wiśle, który miałby powstać w zachodniej części miasta, jest we Włocławku potrzebny. Nic dziwnego, że od kilku lat pojawiają się plany budowy przeprawy. Ostatnio powróciły one przy okazji Krajowego Planu Odbudowy. Środki kierowane do samorządów w ramach tego planu miałyby być zastrzykiem pobudzającym spowolnioną przez pandemię gospodarkę i jednocześnie umożliwić finansowanie projektów infrastrukturalnych przez gminy i powiaty. W ramach inwestycji finansowanych z funduszu, Włocławek zgłosił właśnie budowę trzeciego mostu.

Jak na początku września sygnalizowała poseł Joanna Borowiak, na przeszkodzie do pozyskania finansowania w ramach KPO może stanąć jednak brak dokumentacji projektowej budowy. Według parlamentarzystki posiadanie dokumentacji pozwalającej na szybkie rozpoczęcie inwestycji to jeden z głównych wymogów stawianych przed opiniowanymi wnioskami. Czy pomimo tego uda się pozyskać środki? Nie wiemy, jednak jak zwracają uwagę radni PiS, to właśnie sporządzenie projektu jest koniecznym minimum, by myśleć o źródłach finansowania przeprawy. Przeprawy, która w znaczący sposób wpłynęłaby na komunikację w mieście.

Dla miast leżących nad rzekami nowy most jest równoznaczny z rozwojem. Z rozwojem po obu stronach rzeki. Z rozwojem infrastruktury, z rozwojem biznesowym, z ogólnym rozwojem miasta – podkreśla radna Mariola Gawłowska – Jest to dobry moment, żeby miasto sięgnęło po środki z budżetu państwa i dobry moment aby rozpocząć skuteczne, prawdziwe działania dla tej inwestycji.

Jednak przygotowania do tej budowy to nie jedyna propozycja do przyszłorocznego budżetu, która została zgłoszona przez radnych klubu opozycji. Na liście znalazły się też, między innymi:

  • dofinansowanie KK Włocławek (około 3 milionów złotych)
  • podwyżka wynagrodzenia dla administracji i obsługi szkół i przedszkoli ( 2 miliony złotych)
  • podwyżka wynagrodzenia dla pracowników DPS (około 800 tysięcy złotych)
  • budowa ulicy Guzowskiej (około 1 miliona złotych)
  • budowa alejek i oświetlenia na cmentarzu komunalnym przy ulicy Chopina (550 tysięcy złotych)
  • budowa sali gimnastycznej przy SP nr 8 (około 4 milionów złotych)
  • utwardzenie i położenie dywanika asfaltowego na ulicach gruntowych w mieście (około 10 milionów złotych)

W sumie dwadzieścia dwie propozycje, które w przyszłym roku powinny, zdaniem radnych znaleźć się w budżecie. Jak podkreślają ich sfinansowanie nie powinno być wielkim obciążeniem dla miejskiej kasy:

Te sześćdziesiąt milionów złotych to nie jest duża kwota przy budżecie w wysokości ponad 700 milionów złotych – argumentuje przewodniczący struktur PiS we Włocławku Jarosław Chmielewski – W ramach tego czym dysponujemy powinniśmy przede wszystkim inwestować, bo to rodzi kolejny strumień pieniędzy, który spowoduje w mieście wzrost zatrudnienia i „pozwoli żyć” innym podmiotom gospodarczym, które funkcjonują na terenie Włocławka i świadczą różnego rodzaju usługi.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz