Szkolenia, doradztwo i spotkania informacyjne. Włocławskie Centrum Biznesu przystąpiło do realizacji projektu: „Wzmocnienie obszaru gospodarki społecznej we Włocławku”. Cel jest prosty – szerzenie idei ekonomii społecznej. Ambicją WCB jest stworzenie we Włocławku spółdzielni socjalnej.
Włocławskie Centrum Biznesu pozyskało grant od Lokalnej Grupy Działania. Celem działań realizowanych w ramach programu jest wzmocnienie obszarów gospodarki społecznej we Włocławku. Słowem, WCB stawia sobie za cel szerzenie idei ekonomii społecznej jako kolejnego sektora (obok publicznego i prywatnego) gospodarki.
Pod nazwą ekonomia społeczna kryje się bowiem idea aktywności społecznej, która przez realizowaną działalność ekonomiczną (oraz pożytku publicznego) dąży do integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem.
Form prowadzenia takiej działalności jest wiele. Mogą to być zarówno spółdzielnie, jak i fundusze poręczeniowe, banki spółdzielcze czy stowarzyszenia lub fundacje. Niezleżnie od tego jaką formę przybiera ta aktywność i niezależnie w której gałęzi gospodarki funkcjonują, stawiają sobie za cel także misję społeczną.
Świadomość roli i funkcjonowania ekonomii społecznej, nie jest wysoka a na polu jej upowszechnienia wciąż jest wiele do zrobienia. Z tego założenia wychodzi Włocławskie Centrum Biznesu organizując i przeprowadzając swój projekt, adresowany do ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wykluczeniem społecznym wynikającym z długotrwałego pozostawania bez pracy, z bezdomności, z niepełnosprawności – wylicza Jakub Girczyc, dyrektor Włocławskiego Centrum Biznesu – Jest to projekt skierowany do tych osób, które ze względu na swoją sytuację – niestety – na ten rynek pracy wejść nie mogą, bądź też, ten rynek pracy jest dla nich ograniczony.
Pomioty sektora ekonomi społecznej są takimi podmiotami które uzupełniają zarówno sfere prywatną jak i sfere publiczną przede wszytski pomagają onezapobiegać wykluczniu społecznemu wynakającemu z długiego okresu pozostawania bez pracy, bez domości z niepełnosprawności. Jest to projekt ukieronkowant przede wszytskim dla tych osób które ze względu na swoją sytucje no niestety ale na ten rynek pracy wejść nie mogą badz wejscie na ten rynek pracy jest bardzo ograniczony.
W ramach projektu realizowane są szkolenia i spotkania informacyjne. Szkolenie skierowane do osób zainteresowanych "wejściem" do tego sektora już się odbyło. Ambicją pomysłodawców projektu jest by spośród 20 uczestników szkolenia wybrać osoby, które mogłyby w przyszłości założyć spółdzielnię socjalną i w ten sposób rozpocząć swoje funkcjonowanie w przestrzeni społeczno-ekonomicznej.
Szkolenia to jednak nie wszystko, co przygotowało WCB. Projekt to też spotkanai informacyjne. Najbliższe odbędą się:
- 18 września i 30 września godz. 16.00 Centrum Edukacji Kultury 'Zenit' ul. Młynarska 1A. Włocławek.
- 21 września godz. 16.00 w Regionalnym Inkubatorze Przedsiębiorczości ul. Toruńska 30, Włocławek.
- 25 września godz. 16.00 Centrum Organizacji Pozrządowych i Wolontariatu ul. Żabia 12a, Włocławek.
Dlaczego warto wziąć w nich udział i poznać bliżej możliwości jakie daje założenie spółdzielni, czy podobnej instytucji? Choćby po to, by poznać różnice pomiędzy instytucjami ekonomii społecznej a typowymi przedsiębiorstwami funkcjonującymi na rynku. Różnic jest wiele, choć na pierwszy rzut oka możemy ich nie dostrzec. Chodzi, choćby, o występujący w przypadku tworzenia spółdzielni socjalnej wymóg liczby członków:
Gdbysmy byli zainteresowani utworzeniem takiego podmiou jak spółdzielna socjalna musimy znleść 5 potencjalnych osób chętnych do przystąpenia do niej – wskazuje Jakub Girczyc i wskazuje zaletę takiego rozwiązania - Dużym plusem spółdzielni socjalnej jest przede wszystkim wielozawodowość. Na przykład, w związku z tym że mamy tutaj 5 osób, to tych 5 osób może zajmować się tak naprawde czymś innym i może swoimi umiejętnościami, swoją wiedzą, wspierać pozostałych członków spółdzielni socjalnej.
W ramach projektu Włocławskiego Centrum Biznesu podejmowane są też działania skierowne do tych podmiotów, które już funkcjonują w segmencie ekonomii społecznej. Dzięki nim, mogą skorzystać z doradztwa dotyczącego ich działalności.
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie Włocławskiego Centrum Biznesu.
Komentarze (0)