Zamknij X

Kosztował 3,5 mln złotych. Będzie służył pacjentom SOR

2020-07-24 14:06:34, Maciej Kowalczyk

Tomograf komputerowy jest obecnie niezbędnym wyposażeniem każdego szpitala. Szerokie możliwości diagnostyczne i ich szybkość sprawiają, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie lecznic bez tego sprzętu. We włocławskim szpitalu dotąd pracował jeden. Od dziś pacjenci mogą korzystać z drugiego urządzenia.

Także i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny takie urządzenie posiadał, jednak korzystali z niego wszyscy pacjenci placówki, w tym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co powodowało pewne komplikacje i opóźnienia. To właśnie oni, co absolutnie zrozumiałe, mieli priorytet w diagnostyce za pomocą kosztownego urządzenia. W ślad za tym na planowane badania musieli czekać pacjenci z innych oddziałów. Od dziś to się zmieni:

Jest to aparat, który będzie służył tylko Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu – wyjaśnia Karolina Welka, dyrektor WSS – Jest to najnowszej klasy aparat. Już dziś wiemy, że działa bardzo szybko, bardzo sprawnie, ma mnóstwo funkcji z których kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, będzie mógł korzystać dla dobra tych najbardziej potrzebujących pacjentów.

Pacjenci przyjmowani na SOR, będą więc od dziś diagnozowani szybko i sprawnie, nie powodując przy tym opóźnień w badaniach innych pacjentów lecznicy. Jak zapewnia Marcin Walewicz, kierownik ZDO, nowe urządzenie daje bardzo szerokie możliwości szpitalnym diagnostom:

Ponieważ jest to aparat przystosowany do badań na SOR, musi on mieć pełną gamę zakresu badań. Nie tylko badania typu trauma scan, ale także badania serca, badania naczyniowe, jest przystosowany także do drobnych interwencji – tłumaczy.

Oprócz samej aparatury diagnostycznej w placówce pojawiła się także stacja technika i trzy stacje lekarskie. Te pozwolą na szybsze, symultaniczne opisywanie badań przez trzech lekarzy.

Jest również przystosowany do tego, żeby w trybie nagłym, jeszcze na stole tomografu, udzielać pierwszej pomocy, przeprowadzać zabiegi – dodaje marszałek województwa Piotr Całbecki – Ta dzisiejsza uroczystość jest tylko etapem. Już niedługo, kiedy rozpoczniemy drugi etap rozbudowy szpitala, w tym miejscu, gdzie się znajdujemy, powstanie zupełnie nowa diagnostyka, nie tylko obrazowa, cały kompleks diagnostyczny.

Wszystkie te zmiany mają odbyć się w ramach planowanej kompleksowej rozbudowy lecznicy. Prace, które mają niebawem się rozpocząć, potrwają do 2023 roku.

Wszystkim nam zależy, zarówno marszałkowi województwa, jako organowi założycielskiemu, jak i mnie, jako prezydentowi miasta, na poprawie infrastruktury szpitalnej. (…) Zależy nam na kształtowaniu dobrego wizerunku szpitala wojewódzkiego, w którym przecież nie brakuje problemów – podkreśla prezydent miasta, Marek Wojtkowski – Za kilka lat, tak jak powiedział marszałek, będzie to ultranowoczesna jednostka, nie tylko w naszym województwie. Na to też liczymy.

Tomograf zakupiono dzięki pozyskanym przez szpital środkom w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość sprzętu to 3,5 miliona złotych. 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz