60 lat szpitala we Włocławku

2023-11-20 14:18:08, Q4

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Popiełuszki we Włocławku funkcjonuje już 60 lat. Obchody jubileuszu były okazją do złożenia gratulacji i podziękowań zasłużonym pracownikom, którzy na co dzień opiekują się pacjentami z całego regionu. W sobotniej (18 listopada) uroczystej gali we włocławskim Teatrze Impresaryjnym wziął udział marszałek Piotr Całbecki oraz członek zarządu Sławomir Kopyść i radny wojewódzki Stanisław Pawlak.

60 lat temu oddano do użytku budynki szpitalne przy ulicy Wienieckiej, ale historia lecznictwa we Włocławku sięga początków państwa polskiego – mówił marszałek Piotr Całbecki, w czasie uroczystości - Dobrze działające publiczne lecznictwo to jedna z najważniejszych kwestii, które stawiają sobie za cel współczesne społeczeństwa. Dla ratowania zdrowia i życia, a także dla właściwie prowadzonej i dostępnej profilaktyki zdrowotnej należy uruchomić wszelkie możliwe środki. Włocławska lecznica jest sukcesywnie modernizowana. Budujemy nowy szpital, kończymy etap pierwszy. W drugim etapie nastąpi jego dokończenie i wyposażenie w nowoczesną aparaturę. Za rok rozpocznie się budowa jakże potrzebnego parkingu wielopoziomowego . Gotowa jest już i w związku z tym rozpoczniemy budowę Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Ten zmodernizowany piękny, nowoczesny szpital w połączeniu z kompetentnym personelem medycznym będzie gwarancją usług medycznych na europejskim poziomie. Dziękuję lekarzom, ratownikom medycznym i pielęgniarkom za zaangażowanie, ofiarność i troskę, które łagodzą cierpienie i pomagają powracać do zdrowia. Życzę satysfakcji z tej trudnej, odpowiedzialnej i bardzo potrzebnej pracy.

Szpital im. Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przechodzi systematyczny proces kompleksowej modernizacji. Obecnie trwają prace przy rozbudowie placówki. W miejscu wyburzonego pawilonu stanął pięciokondygnacyjny nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, przyszłe serce lecznicy. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro, zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Inwestycja w liczbach:

• kubatura: 100 tys. m sześc.
• powierzchnia użytkowa: 20 tys. m kw.
• koszt (budowa + wyposażenie): 170 mln zł

Na montaż finansowy składają się środki samorządu województwa (w ramach drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki Unii Europejskiej perspektywy 2014-2020).

Efektem wcześniej zrealizowanych w szpitalu inwestycji są m.in. uruchomienie oddziału rehabilitacji kardiologicznej i poradni endokrynologicznej oraz remont jednego z oddziałów internistycznych i oddziału położniczego, nowy budynek, w którym działają oddziały dziecięce, a także przeprowadzana etapami modernizacja praktycznie wszystkich elementów kompleksu szpitalnego (m.in. gruntowne remonty oddziałów urologicznego i kardiologicznego oraz pawilonu, w którym funkcjonują oddziały neurologiczny i okulistyczny, a także zakupy wysokiej klasy wyposażenia i aparatury medycznej). Od roku 2009 zainwestowaliśmy w modernizację i rozbudowę lecznicy 210 milionów złotych.

(Inf. prasowa UMWKP)

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz