W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

2020-05-22 12:38:14, Maciej Kowalczyk

Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji prowadzili na drogach miasta i powiatu włocławskiego działania kontrolno-prewencyjne „NURD". Policjanci zwracali uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli osób najmniej chronionych na drodze. Także kontrolowaliśmy kierujących, czy w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów stosują przepisy związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (21.05.2020) odbyły się na terenie miasta i powiatu działania „NURD", które trwały w godzinach od 6 do 22. Akcja miała na celu przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak ważnym czynnikiem jest przestrzeganie przepisów, szczególnie tych związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego mundurowych można było spotkać przy przejściach dla pieszych i drogach dla rowerów. To właśnie piesi i rowerzyści podczas zdarzeń drogowych narażeni są na najpoważniejsze obrażenia, bowiem nie chronią ich takie zabezpieczenia jak np. poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa, które są wyposażeniem aut.

Policjanci przyglądali się jak kierowcy stosują przepisów ruchu drogowego względem pieszych i rowerzystów, ale także zwracali uwagę na zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego i czy odpowiednio zadbali o swoją widoczność na drodze.

Efektem czwartkowych działań jest ujawnienie 143 wykroczeń drogowych, z których 123 dotyczyły kierujących pojazdami, a w 20 przypadkach pieszych. Policjanci na uczestników ruchu drogowego za złamanie przepisów drogowych nałożyli 94 mandaty karne oraz w 45 przypadkach pouczyli.

Mundurowi nie skupili się tylko na tych działaniach, ale również kontrolowali, czy kierujący nie wsiedli za kółko na tzw. podwójnym gazie. Wśród 175 skontrolowanych, w jednym przypadku policjanci ujawnili nietrzeźwego kierującego rowerem.

Do interwencji z nieodpowiedzialnym cyklistą doszło na terenie Boniewa, gdzie dzielnicowy z tego terenu podczas swojej służby zauważył jadącego pod prąd ulicą Pocztową rowerzystę. Kiedy go zatrzymał do kontroli wyczuł od niego silną woń alkoholu. Mieszkaniec gminy Boniewo był zaskoczony takim działaniem dzielnicowego i pierwszym pytaniem było, co od niego chce policjant. Badanie trzeźwości wykazało u 33-latka ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz sprawą jego zachowania na drodze zajmie się sąd, do którego mundurowi prześlą materiały. Za popełnione wykroczenie może mu grozić wysoka grzywna, nawet do 5 tys. złotych.

Każde podejmowane działania przez policjantów na włocławskich drogach mają na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zdarzeniami drogowymi i ich skutkami. Pamiętajmy, że każdy z nas w różnych sytuacjach może być pieszym, rowerzystą czy kierowcą i to od naszego zachowania na drodze w dużej mierze zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

(Inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz