Do piątku (8 maja) Urząd Marszałkowski czeka na wnioski o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. Dzięki zarządzanym przez administrację marszałkowską środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym regionie powstaną nowe miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców.
Takie centra lokalnego handlu umożliwiają mieszkańcom regionu zakup świeżych i tańszych wyrobów, a lokalnym wytwórcom pomagają znaleźć nabywców swoich produktów. Sprzedawcy pracują w komfortowych warunkach, mają dostęp do sanitariatów i bieżącej wody, a kupujący poruszają się po estetycznych powierzchniach handlowych – mówi marszałek Piotr Całbecki
Ze znanymi do tej pory targami i bazarami niewiele mają wspólnego – nadal zachowują rolę handlową, jednak wyróżniają je udogodnienia dla sprzedawców i kupujących. Targowiska, które powstają, są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Mieszkańcy regionu dokonują zakupów w komfortowych warunkach, poruszają się pod zadaszonymi stoiskami, które zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą ,,Mój rynek”.
Mimo epidemii większość targowisk jest otwarta. Ograniczony handel odbywa się z zachowaniem środków ostrożności. By ułatwić sprzedaż produktów lokalnym wytwórcom, zarządcy niektórych targowisk, np. w Mroczy, Lubieniu Kujawskim i Tucholi, zrezygnowali z pobierania opłaty targowej.
Nabór wniosków o wsparcie na budowę, rozbudowę i wyposażanie targowisk trwa do 8 maja. Limit środków dla naszego regionu na tego rodzaju działania to 2,8 miliona złotych. Maksymalna wartość wsparcia wynosi 1 milion złotych i może pokryć do 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Informacje o naborze oraz niezbędne dokumenty tutaj.
W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk (więcej). Działają w:
- Janikowie (powiat inowrocławski),
- Pakości (powiat inowrocławski),
- Wąbrzeźnie,
- Czernikowie (powiat toruński),
- Więcborku (powiat sępoleński),
- Skrwilnie (powiat rypiński),
- Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
- Baruchowie (powiat włocławski),
- Sępólnie Krajeńskim,
- Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński),
- Boniewie (powiat włocławski).
W nowym rozdaniu unijnym środki z PROW pozwoliły na budowę dziewięciu i przebudowę sześciu targowisk. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 9,5 miliona złotych. Nowoczesne obiekty, w których można kupić warzywa i owoce prosto od lokalnych wytwórców, działają już w:
- Rypinie,
- Chodczu (powiat włocławski),
- Sępólnie Krajeńskim,
- Tucholi,
- Nowem (powiat świecki),
- Śliwicach (powiat tucholski),
- Mroczy (powiat nakielski),
- Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
- Papowie Biskupim (powiat chełmiński),
- Bądkowie (powiat aleksandrowski),
- Lubiewie (powiat tucholski),
- Sośnie (powiat sępoleński),
- Kaliskach (powiat włocławski).
Jesienią 2020 targowisko otwarte zostanie również w Złotopolu (powiat lipnowski).
(Inf. prasowa UMWKP)
Komentarze (0)