Zamknij X

Specjalsi szkolili wojskowych medyków

2020-05-05 12:40:48, Maciej Kowalczyk

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu szkolono wojskowych medyków. Zajęcia prowadzone były przez byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalistów medycyny pola walki, absolwentów elitarnych kursów medycznych realizowanych przez siły specjalne USA.

W dniach 27-30 kwietnia 2020 roku, na terenie toruńskiej placówki dydaktycznej Wojsk Obrony Terytorialnej, zrealizowane zostało wyjątkowe szkolenie medyczne dla „Terytorialsów". Do Torunia zawitali legendarni medycy, a zarazem byli żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów - mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor" oraz st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir".

Obaj instruktorzy, w swojej przeszłości jako pierwsi w historii polskich wojsk specjalnych ukończyli zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic" w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywali także podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. Po zakończeniu swojej zawodowej służby wojskowej, „Wir" i „Sikor" postanowili znów założyć wojskowy mundur i tym samym zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej w składzie Zespołu Działań Niekonwencjonalnych.

Zrealizowane w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. szkolenie medyczne, zostało przeprowadzone w ramach akcji będącej częścią pierwszej w historii ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem „Odporna Wiosna", w której to Wojska Obrony Terytorialnej przygotowują wykwalifikowany personel pomocy medycznej. „Terytorialsi" podczas szkolenia nabędą umiejętności, które zostaną następnie wykorzystane do prowadzenia działań pomocowych w walce z COVID-19.

Dotychczas żołnierze toruńskiego Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizują zadania w zakresie walki z koronawirusem. W ramach prowadzonych działań Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z miejskimi i powiatowymi centrami pomocy rodzinie, Caritasem oraz innymi organizacjami pozarządowymi, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Warto także wspomnieć, że Centrum Szkolenia WOT dowodzone przez Komendanta płk Krzysztofa Leszczyńskiego, jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest przygotowanie „Terytorialsów" do realizacji zadań w funkcjach specjalistycznych i dowódczych.

(Inf. prasowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej/ zdj. T. Berent)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz