Z ograniczeniami, ale otwarta. Kłóbka zaprasza

2020-04-20 14:04:23, Maciej Kowalczyk

Zgodnie z wchodzącymi dziś w życie rozporządzeniami, które zmniejszają zakres obostrzeń w poruszaniu się, otwarte zostają parki i ogrody należące do instytucji kultury. Od jutra można wybrać się do Kłóbki - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

21 kwietnia powróci mozliwość zwiedzania ekspozycji plenerowej w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Obejmuje ona park dworski o powierzchni 7,5 hektarów połączony ze wsią skansenowską o powierzchni 5 hektarów. 

Pobyt w naturalnym środowisku dawnej wsi może być doskonałą terapią na stres wywołany obecną sytuacją - zachęca MZKiD w komunikacie, jednocześnie podkreśla, że zwiedzanie możliwe jest wciąż z ograniczeniami - Nadal, do odwołania, będą zamknięte wnętrza dworu i większości zabudowań wiejskich. Zwiedzanie będzie odbywać się bez przewodnika. Osoby, które chcą odwiedzić park etnograficzny w Kłóbce, powinny stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu od innych osób, a także do bieżących zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zabytkowy park dworski, w którym znajduje się wiele pomnikowych okazów drzew to doskonałe miejsce do spacerów przyrodniczo-historyczną ścieżką edukacyjną – alejkami, pomostami i przedeptami prowadzącymi wśród pagórków i stawów. Można zaplanować dłuższy pobyt w części reprezentacyjnej parku obejmującej podjazd do dworu i taras ogrodowy, centralnej strefy krajobrazu kształtowanego ze starymi alejami i małym stawem lub części naturalistycznej z rozległym lasem łęgowym wśród mokradeł. Można tu odpocząć na „Ptasim pomoście”, przy „Dębie Powstańców” lub przy żeremiach bobrów. We wsi skansenowskiej oprócz chałup i zabudowań gospodarskich znajduje się kuźnia, wiatrak "koźlak", karczma, budynek szkoły, kościółek z XVIII w. i remiza strażacka. Uzupełnieniem krajobrazu wiejskiego są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, ze starymi odmianami kwiatów i tradycyjnymi ziołami oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują owce, kozy, kaczki, kury i koty.

(Inf. prasowa MZKiD)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz