Wystawa „Kronika nieszawska”

2019-02-01 08:57:57, Maciej Kowalczyk


kiedy 2019-02-09 | 15:00 gdzie Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

W przyszłą sobotę, 9 lutego o godz. 15.00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, przy ul. Mickiewicza 6, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Kronika nieszawska”.

Wystawa archiwalnych zdjęć dotyczących Nieszawy jest prezentacją uroczystości, świąt, rocznic, ważnych wydarzeń, a przede wszystkim wizerunków znanych nieszawian lub osób związanych z Nieszawą, które pracowały oraz działały dla tego społeczeństwa, wnosząc wkład w rozwój miasta.

Eksponowane zdjęcia są swoistym dokumentem historii świetności dawnej Nieszawy. Oprócz fotografii prezentujących ważne wydarzenia z historii miasta, jak na przykład obchody 60-lecia Straży Pożarnej w Nieszawie z nadaniem i poświęceniem sztandaru 20.08.1939 r., w przededniu wybuchu wojny czy też obchody 500-lecia lokacji miasta Nieszawy w 1960 r., prezentowane są portrety osób znaczących w społeczności, wybranych na włodarzy, działających społecznie, wyróżniających się swoją postawą, inicjujących wszelką działalność społeczną, kulturalną, będących liderami.
Większość eksponowanych zdjęć została wykonana przez dwóch nieszawskich kronikarzy:

  • Józef Sporny, historyk, działacz społeczny, kronikarz Nieszawy i fotograf. Nie rozstawał się z aparatem, fotograficznym. Pozostawił kilka tysięcy własnoręcznie wykonanych negatywów.
  • Czesław Świeczkowski (zm. w 1986 r.) większość życia spędził poza Nieszawą, uczestniczył jednak we wszystkich ważniejszych wydarzeniach, uroczystościach rodzinnego miasta, utrwalając je na fotografiach. 

Negatywy fotografii zostały użyczone przez Małgorzatę i Kazimierza Lechosława Zborowskich z Bydgoszczy.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz