Znak Orła w Nieszawskim muzeum

2018-11-29 10:58:18, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-12-02 | 17:00 gdzie Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

2 grudnia, o godz. 17.00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy „ZNAK ORŁA” – orzeł bielik – pierwowzór godła w fotografii Krzysztofa Cieślaka z Włocławka.

Bielik (Haliaaetus albicilla) jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce. Rozpiętość skrzydeł u najokazalszych osobników dochodzi do 2,5 m. Ma on znaczenie symboliczne, bo już u zarania państwa polskiego dorosły osobnik bielika był wzorem godła Polan.

Moja fascynacja tym drapieżnikiem zaczęła się pięć lat temu podczas spacerów z aparatem fotograficznym po śródleśnych polanach. Podpatrywałem zwyczaje bielików, maskując się skrzętnie. Bielik to bardzo płochliwy ptak i zupełnie nieprzewidywalny. Wielogodzinne zasiadki owocowały poznawaniem i fotografowaniem ich zachowań wobec siebie i innych zwierząt. Te ptaki, oprócz kruków, nie tolerują konkurencji na swoim terytorium. Często obserwowałem, jak bielik przepędzał myszołowy, kanie, jastrzębie, orliki, a nawet orła przedniego. Zdarza się, że bielik wyląduje zaledwie kilka metrów ode mnie. Kiedy usłyszy migawkę aparatu, mimo cichego trybu, popatrzymy sobie prosto w oczy. W okresie zimowym, gdy pokarmu jest mało, bieliki stają się agresywne nawet wobec siebie. Jako fotograf jestem usatysfakcjonowany liczbą wykonanych zdjęć. Jednak nadal wracam do świata ptaków drapieżnych, świata dzikiej przyrody, tak innego od naszego.

Na wystawie oprócz fotografii bielików są zdjęcia orła przedniego, orlika grubodziobego, orlika krzykliwego, kani czarnej, kani rudej, błotniaka stawowego, jastrzębia, kruków i myszołowów. Wystawa ZNAK ORŁA jest moim upamiętnieniem stulecia odzyskania niepodległości.

Autor - Krzysztof Cieślak, ur. w Golubiu w 1962 r., od 1975 r. mieszka we Włocławku. Z zawodu organizator reklamy. W latach 1986–1989 zatrudniony na stanowisku plastyka w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W okresie od 1984 r. do 1986 r. operator kamery w TVP Szczecin. W 1992 r. przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg w Toruniu. W 1997 r. założył Studio Reklamy Wena, a od 2001 r. wydaniem albumu Skarby Włocławka rozpoczął działalność wydawniczą. Projektant grafiki użytkowej, projektant i wydawca wielu publikacji albumowych, a także monografii.

Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych z zakresu malarstwa, grafiki wydawniczej i fotografii oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i lokalnych z kilku dziedzin (malarstwo, reklama prasowa, wydawnictwa, fotografia). W ostatnich kilku latach zafascynowany fotografią przyrody. Za zdjęcia przyrodnicze otrzymał kilka nagród w konkursach ogólnopolskich oraz wiele wyróżnień redakcji pism m.in.: „Foto-Kurier” i „National Geographic”.

(Inf. prasowa MZKiD)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz