Zamknij X

Muzeum wraca po remoncie

2018-07-04 13:24:25, Maciej Kowalczyk

Pod koniec czerwca zakończył się trwający pięć lat remont barokowych kamienic przy włocławskim Starym Rynku, będących siedzibą Muzeum Historii Włocławka. Szeroko zakrojone prace obejmowały także rozbudowę placówki i zagospodarowanie przylegającego do niej terenu zielonego.

W kompleksie przy Starym Rynku najpierw wymieniono pokrycie dachów oraz okna i przeprowadzono skomplikowane w tym przypadku odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic i fundamentów. Kolejnym etapem inwestycji były remonty i adaptacja wnętrz oraz dobudowanie nowego zaplecze recepcyjnego, socjalnego i audytoryjnego. Na koniec starannie zrekonstruowano zabytkowe elewacje oraz zagospodarowano przyległy do muzeum teren zielony, który będzie wykorzystywany do działań muzealnych.

Włocławskie muzeum przystępuje obecnie do przygotowania ekspozycji stałych oraz urządzania magazynów zbiorów i muzealnych pracowni. Aktualnie wykonywane są systemy ekspozycyjne – gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże - służące do prezentacji historii Włocławka i regionu od pradziejów do czasów PRL-u. Jednocześnie rozpoczyna się urządzanie magazynów zbiorów działów archeologicznego i historycznego oraz działu numizmatyki, medalierstwa i metrologii historycznej. Wczesną jesienią rozpoczną się prace aranżacyjne ekspozycji. Placówka powinna zostać udostępniona zwiedzającym pod koniec roku.

Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, został sfinansowany przez samorząd województwa z udziałem środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji (z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni) wyniesie ponad 3 mln złotych.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa czasowa „O czym skrzypi szranczek, co pamięta miśnik – czyli jak meblom przywrócono głos i blask”, prezentująca całość zbioru w dworze w Kłóbce. Ekspozycja trafi ostatecznie do spichlerza dworskiego w Kłóbce, którego adaptacja na cele muzealne zaplanowana jest w najbliższych dwóch latach.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz