Poranny smog nad Włocławkiem

2020-04-05 17:10:35, Maciej Kowalczyk

Tak dziś o poranku wyglądał Włocławek. Zdjęcie nadesłał nam jeden z czytelników. Wysokie ciśnienie, brak wiatru i nasłonecznienie spowodowały, że nad miastem przez kilka godzin unosił się smog. To co widać było gołym okiem potwierdzają dane pomiarowe. Jakość powietrza była zła.

Dane z wielu miast Polski wskazują, że aura sprzyja tworzeniu się niebezpiecznej zawiesiny w powietrzu. O fatalnej jakości powietrza donoszą dziś, między innymi, mieszkańcy Warszawy. Ale jak widać, problem dotyczy też Włocławka.

Źródło: aqicn.org

Na tym wykresie widzimy stężenie pyłu PM 2,5 we włocławskim powietrzu. To najgroźniejszy aerozol, jaki znajdziemy w smogu. Jest odpowiedzialny, między innymi, za nowotwory gardła, płuc i krtani, miażdżycę czy osłabienie czynności płuc. W ciągu ostatnich 24 godzin wielokrotnie jego stężenie w powietrzu wzrastało do poziomu powyżej 150 µg/m3. Na szczęście, w tej chwili, jest wyraźnie niższe, niż rano.

Aura umożliwia, ale to my powodujemy – przyczyną wystąpienia smogu jest nasza, ludzka działalność. Choć niektórzy wyrażają zdziwienie, że smog powstaje pomimo radykalnego ograniczenia ruchu samochodowego w mieście, to należy pamiętać, że komunikacja odpowiada za jego tworzenie w około 10%. W blisko połowie składa się on z zanieczyszczeń generowanych przez „niską emisję”, czyli to, czym palimy w domowych piecach. A z tym, jak doskonale wiemy, nie jest najlepiej.

Miniona noc należała do chłodnych, temperatura w mieście spadła do -4 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że chcielibyśmy, aby w domach było jednak nieco cieplej. Pamiętajmy jednak, że palenie w piecach „byle czym” niesie za sobą złowrogie konsekwencje dla wszystkich. Rocznie, w Polsce, z powodu chorób powodowanych przez zanieczyszczenie powietrza umiera 40 tysięcy osób. To zagrożenie nie jest hipotetyczne. Podobne, jak nie są hipotetycznymi mandaty, którymi możemy zostać ukarani za spalanie odpadów.

Fotorelacje


Komentarze (1)


Anonimowy (2020-04-05 21:12:35) Zgłoś do moderacji
to nie smog tylko była ujemna temperatura w nocy, w poprzedni dzień było ciepło, woda w wiśle cieplejsza od powietrza i parowała. częste zjawiskowo bez związku ze smogiem.

Dodaj swój komentarz