Zamknij [X]

Kwarantanna – co trzeba wiedzieć?

2020-03-17 14:21:15, Maciej Kowalczyk

To słowo na dobre zagościło już w naszym codziennym słowniku. W tej chwili w kraju objętych jest nią kilkanaście tysięcy osób. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy służby zdecydują o naszej izolacji? Oto garść wskazówek.

Kwarantanna, którą nakładają służby epidemiologiczne, może nastąpić w dwóch podstawowych przypadkach: po pierwsze, gdy mieliśmy styczność z osobą zakażoną koronawirusem, lub też, gdy właśnie wróciliśmy do kraju z zagranicy ( w tym przypadku obowiązkowa kwarantanna trwa 14 dni).

Gdy zapadnie decyzja o naszej kwarantannie powinniśmy zachować się w sposób odpowiedzialny. Zabronione jest opuszczanie swojego miejsca zamieszkania jak i przyjmowanie w nim gości. Nie możemy ryzykować zdrowiem innych ludzi: sąsiadów, krewnych, znajomych i nieznajomych, których narazimy na kontakt z patogenem swobodnie przemieszczając się po ulicy. Jeśli nie mamy możliwości odbycia kwarantanny w domu, powinniśmy poinformować o tym fakcie nadzór epidemiologiczny. W takiej sytuacji zostanie nam wskazany ośrodek, w którym spędzimy nadchodzące dni. Niezależnie o miejsca w którym przechodzimy kwarantannę stosujmy się o zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Skuteczność kwarantanny jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2 zależy o nas samych i naszej odpowiedzialności. Przypomnijmy też jednak, że za nieprzestrzeganie zasad izolacji grozi do 5 tysięcy złotych kary.

Może się zdarzyć, że do takiego przymusowego odosobnienia nie jesteśmy przygotowani, a w naszej kuchni brakuje podstawowych produktów żywnościowych. Co wtedy? Powinniśmy skontaktować się telefonicznie z władzami gminy, w której mieszkamy. W przypadku Włocławka instytucją koordynującą pomoc dla seniorów, osób potrzebujących, ale także osób objętych kwarantanną domową jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i funkcjonujące Osiedlowe Sekcje Pomocy Społecznej. Ich numery telefonów znajdziemy tutaj.

W przypadku gdy ciężko znosimy izolację i potrzebujemy wsparcia psychologicznego, możemy liczyć na pomoc psychologów z Poradni Pschologiczno-Pedagogicznej i miejskich placówek oświatowych.

(zdj. Tumisu/Pixabay) 

Komentarze (1)


Jan Przeklety (2020-03-17 18:14:26) Zgłoś do moderacji
kwarantanna , to zwykłe jaja pic na wodę

Dodaj swój komentarz