Zamknij [X]

Koronawirus - w regionie działają już 3 laboratoria diagnostyczne

2020-03-17 10:51:09, Maciej Kowalczyk

Tej wiadomości należało się spodziewać. Spośród 28 zdiagnozowanych, nowych przypadków koronawirusa, pojawiły się też pierwsze w naszym regionie. Pięć osób przebywa obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. Dwie poddane są kwarantannie domowej.

Stan pacjentów jest dobry – informują służby wojewody. Osoby u których wykryto patogen pochodzą z Bydgoszczy (5 przypadków), powiatu nakielskiego (1 przypadek) i powiatu żnińskiego (1 przypadek). Wszyscy zakażeni zostali wcześniej objęci kwarantanną. U 2 osób pozostających w domach jak dotąd nie wystąpiły objawy COVID- 19.

Cały czas pracujemy na tym, aby w kujawsko-pomorskim sytuacja była jak najlepsza – przekonuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – W tej chwili funkcjonują cztery szpitale o podwyższonej gotowości. Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Pulmonologiczny w Bydgoszczy, Szpital Zespolony w Toruniu oraz nowy szpital w Świeciu. Rozpoczął już swoją działalność, w części, szpital w Grudziądzu

Oprócz szpitali w gotowości pozostają także laboratoria. W województwie funkcjonują obecnie trzy takie placówki. Oprócz przeprowadzającego dotąd badania próbek laboratorium przy bydgoskim Szpitalu Zakaźnym, w tej chwili rozpoczęły swoją działalność dwa kolejne – w Instytucie Medycyny Sądowej w Bydgoszczy i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Docelowo próbki od pacjentów badać będzie też szpital w Grudziądzu.

Wojewoda zapewnia, że wszystkie służby we współpracy z samorządami współpracują na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Warto jednak pamiętać, że najwięcej możemy zrobić sami.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz