Robert Biedroń: Takie miasta jak Włocławek powinny mieć atencję ze strony rządzących

2020-01-24 09:25:19, Maciej Kowalczyk

Robert Biedroń, kandydat na urząd Prezydenta RP spotkał się z mieszkańcami Włocławka. W sali konferencyjnej OSiR na włocławskiej przystani pojawiło się kilkadziesiąt osób. Europarlamentarzysta Lewicy obiecuje pomoc dla miast, które straciły na transformacji ustrojowej po roku 1989.

Ten motyw obecny był także w wystąpieniach Roberta Biedronia, gdy ten tworzył „Wiosnę”. Partia, która obecnie łączy się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, stawiała w centrum uwagi kłopoty miast średniej wielkości. Miast, które oferują swoim mieszkańcom skromniejsze perspektywy niż metropolie i które wyludniają się w zastraszającym tempie. Podczas przemówienia, tuż po ogłoszeniu Roberta Biedronia kandydatem partii lewicowych (SLD, Wiosna, Razem) po raz kolejny mogliśmy usłyszeć, że państwo winne jest tym miastom większą uwagę i do nich właśnie powinny być adresowane programy rządowe poprawiające ich sytuację. Nic dziwnego, że te właśnie miejscowości znalazły się na trasie kampanii polityka.

Kto jak nie ja powinien mówić o sytuacji takich miast (...), które kiedyś były miastami wojewódzkimi, a które po transformacji bardzo wiele straciły – podkreślał kandydat – To były miasta, które się rozwijały, do których przyjeżdżali ludzie, w których powstawały nowe inwestycje, które korzystały z prestiżu miast wojewódzkich a dzisiaj pomimo tego, że mają dobrych gospodarzy (…) to niestety ich status jest trudny, ponieważ same władze samorządowe sobie nie poradzą.

Robert Biedroń zwraca uwagę na konieczność interwencji ze strony władz centralnych, która jest szansą na powstrzymanie „zwijania się” podobnych do Włocławka ośrodków miejskich. Programy wspomagające budownictwo tanich mieszkań na wynajem i wsparcie dla polityki społecznej prowadzonej przez lokalne samorządy – to tu kandydat widzi rolę rządu i parlamentu. Słowem, w programie Roberta Biedronia na wybory prezydenckie widać te same akcenty „nowoczesnego państwa dobrobytu”, jakie były obecne już w kampanii wyborczej do parlamentu. Na tę kontynuację zwraca też uwagę Krzysztof Kukucki:

Na pewno jest to kandydat progresywny, który chce sprawiedliwej Polski, który będzie dbał o poszanowanie konstytucji i będzie budował demokratyczne państwo prawa, czyli to, co jest fundamentem Unii Europejskiej– mówił zastępca prezydenta Włocławka.

Także i on podkreśla znaczenie rządowego wsparcia dla miast borykających się z podobnymi kłopotami. Jego zdaniem Robert Biedroń jest jedynym, który w kampanii wyborczej mówi głośno o konieczności zaangażowania się w pomoc dla takich ośrodków.

Fotorelacje


Komentarze (2)


Olga (2020-01-24 22:13:18) Zgłoś do moderacji
Jedyny , możliwy kandydat na prezydenta. Od początku popieram .
wwwww (2020-01-26 11:28:38) Zgłoś do moderacji
Jak we Włocławku wygra PIS to będą dotacje od władzy . Póki władze sprawuje PO-LEWICA szanse na dotacje są mizerne

Dodaj swój komentarz