Nietypowe aranżacje kolęd i pastorałek wybrzmiały w kościołach w regionie

2020-01-23 13:13:39, Maciej Kowalczyk

Skępe, Lipno i Włocławek znalazły się na trasie noworocznego cyklu koncertów grupy Bayer Full. Gwiazdy disco polo wystąpiły w zupełnie odmiennym repertuarze, niż ten do którego przyzwyczaili się fani. Pastorałki i kolędy wypełniły koncerty organizowane przez Koło Nowoczesnych Gospodyń „Dziewanna” pod patronatem Poseł na Sejm RP Anny Gębickiej. Koncerty odbyły się 5,6 i 7 stycznia.

Wszystkie spotkania cyklu odbywały się w lokalnych kościołach. W Lipnie był to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym odbył się pierwszy z koncertów. Koncertów, które wszędzie przyciągnęły prawdziwe tłumy. 

Skoro za przewodem gwiazdy mędrcy i pastuszkowi przyszli do Betlejem. To za przewodem tej gwiazdy estrady, dziś ludzie trafili na koncert do naszego kościoła – mówił ks. Mirosław Korytkowski, proboszcz parafii.

I rzeczywiście w niewielkim lipnowskim kościele próżno było szukać choćby skrawka wolnego miejsca. Wszyscy czekali na to, co zaprezentują gwiazdy znane przecież z zupełnie innego repertuaru.

Będziemy śpiewali piosenkę religijną, ale piosenkę religijną w innym, naszym wydaniu – zapowiadał Sławomir Świerzyński z grupy Bayer Full – Śpiewam nie tylko disco polo, nie tylko piosenkę biesiadną, ale również nagraliśmy kiedyś płytę z piosenką religijną. Tak więc, to będzie i piosenka religijna i kolędy w nowych aranżacjach, naszych aranżacjach.

Te nowe aranżacje znanych i nieznanych szerzej kolęd i pastorałek mogli też wysłuchać wierni w kościele pw. Zwiastowania NMP w Skępem. Także i tutaj na terenie słynnego klasztoru pojawiły się setki mieszkańców:

Wspaniały koncert w wyjątkowym miejscu – podsumował burmistrz Piotr Wojciechowski – Klasztor ojców Bernardynów jest czymś wyjątkowym dla Skępego. Cieszę się (…) że mogliśmy zakończyć orszak Trzech Króli tak wspaniałym koncertem.

Cykl zakończył się we Włocławku, gdzie wypełnił po brzegi kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Nie byłoby tych koncertów, gdyby nie członkinie Koła Nowoczesnych Gospodyń „Dziewanna” z Pińczaty. Niewielkie koło działa od roku i w tym czasie wielokrotnie już aktywizowało lokalną społeczność przy okazji różnych imprez, takich jak warsztaty, jarmarki, czy imprezy dobroczynne. Jak przyznają, tym razem postanowiły pokazać, że kościół nie musi kojarzyć się tylko z tradycyjną modlitwą, ale i wspólnym kolędowaniem. Dzięki pomocy posłanki Anny Gembickiej i gminnej radnej Magdaleny Nowak udało się namówić gwiazdę, jaką bez wątpienia jest Bayer Full do udziału w projekcie. Projekcie, który celowo wyszedł poza Pińczatę, a nawet powiat. Panie chciały pokazać przez to, że nie ograniczają się do działania na rzecz współmieszkańców, że ich inicjatywy mają znacznie szersze horyzonty. Najlepiej zaś pokazać to przez muzykę.

Wszyscy wiemy, że muzyka przyciąga ludzi, łagodzi obyczaje, a to jest taki czas, kiedy fajnie się spotkać. Ludzie lubią się bawić i trzeba umożliwić im takie spotkania. To jest bardzo fajny zespół, który wszyscy praktycznie znają i kochają go – tłumaczy członkini koła Alicja Tradecka.

Nic dziwnego, że pierwsza, ale jak zapewniają Nowoczesne Gospodynie „nie ostatnia”, taka impreza zakończyła się sukcesem.

Bardzo się cieszę, że w naszym regionie są koła, które tak aktywnie działają – podkreśla Anna Gembicka, która objęła patronatem cykl koncertów – Cały czas staram się zachęcać, pokazywać nowe możliwości, pokazywać co można zrobić. Koło Nowoczesnych Gospodyń Dziewanna jest świetnym przykładem, że można organizować wiele inicjatyw kulturalnych, społecznych. Bardzo się cieszę, że mogłam objąć to wydarzenie swoim patronatem.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane dziki grantowi z Fundacji Orlen „Dar Serca”.

Komentarze (1)


sylvio (2020-01-25 08:13:21) Zgłoś do moderacji
Byłem na niby koncercie. Nagłośnienie katastrofa. To już nie ma prawdziwych artystów ? Nawet we Włocławku wiele osób lepiej śpiewa.?

Dodaj swój komentarz