Zamknij X

Policjanci włocławskiej grupy SPEED namierzyli auto z cofniętym licznikiem

2020-01-09 10:54:58, Maciej Kowalczyk

Od 1 stycznia tego roku wprowadzone zostały nowe przepisy ruchu drogowego, w ramach których policjanci nabyli nowe uprawnienia. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej funkcjonariusze spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach i sprawdzają czy nie został on cofnięty, co jest przestępstwem. Przed sądem będzie się musiał tłumaczyć m.in. kierowca renault , w którego pojeździe policjanci z włocławskiej grupy SPEED ujawnili nieprawidłowości stanu drogomierza.

Od początku stycznia policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają stan licznika w kontrolowanym pojeździe, następnie odczytane wskazania przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Stamtąd uzyskują informację o stanie licznika podczas ostatniego badania technicznego.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo, które jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów policjanci z Włocławka ujawnili 6 przypadków niezgodności stanu licznika w chwili kontroli z jego wskazaniami podczas ostatniego badania technicznego.

Jedną z pierwszych nieprawidłowości tego typu ujawnili policjanci z włocławskiej grupy SPEED. We wtorek (07.01.2020) mundurowi zatrzymali do kontroli renault, którego 22-letni kierujący naruszył kilka przepisów ruchu drogowego. W trakcie sprawdzania stanu licznika pojazdu okazało się, że drogomierz wskazuje o kilka tys. km mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Wobec tego funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację, w tym fotograficzną, która będzie podstawą do wszczęcia postępowania, które z kolei wyjaśni okoliczności tego przestępstwa.

Za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym mieszkaniec Włocławka został ukarany mandatami i punktami karnymi, natomiast za nieprawidłowości stanu licznika właściciel pojazdu będzie się tłumaczył przed sądem.

(Inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (1)


Zjawa (2020-01-09 23:47:44) Zgłoś do moderacji
yetiwaya nie miał?

Dodaj swój komentarz