Zmiany w 500+ i gwarantowana emerytura minimalna - Piotr Kowal o programie Lewicy

2019-10-08 19:23:26, Maciej Kowalczyk

Polityka społeczna w programie Lewicy była tematem jednej z ostatnich, przed wyborami, konferencji Piotra Kowala. Gwarantowana emerytura minimalna i wsparcie dla osób niesamodzielnych – to niektóre z propozycji lewicowego ugrupowania.

Lewica, jak podkreśla Piotr Kowal stawia na rozwiązania systemowe, także w kontekście świadczeń emerytalnych. Koalicja lewicowych partii proponuje więc wprowadzenie waloryzowanej, gwarantowanej emerytury minimalnej, której wysokość byłaby powiązana z płacą minimalną. Co prawda świadczenia w postaci „trzynastej” czy „czternastej” emerytury, zdaniem Piotra Kowala, są potrzebne w obecnej sytuacji, niemniej proponowane rozwiązanie pozwoliłoby na poprawę jakości życia seniorów w sposób systemowy, a nie doraźny.

Pomoc dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych jest w Polsce niewystarczająca – mówił kandydat do parlamentu.

Sytuację tych osób miałoby zmienić, między innymi, utworzenie w każdej z polskich gmin Centrum Wsparcia Samodzielności. Takie ośrodki miałyby zająć się świadczeniem usług na rzecz osób niesamodzielnych, zmagających się z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Lewica proponuje także akcję edukacyjną, poświęconą niepełnosprawnością, skierowaną do uczniów, pozwalającą na lepsze zrozumienie problemu przez dzieci i młodzież. Opiekunowie takich osób mogliby także liczyć na „urlopy wytchnieniowe”, finansowane z budżetu.

Pieniądze na realizację tych celów mogłyby pochodzić np. ze zmian w systemie świadczenia 500+. Jak podkreśla Piotr Kowal – lewica nie ma zamiaru likwidować świadczenia, niemniej powinno się zmienić niektóre spośród zasad jego przyznawania. Chodzi tu o osoby, które pomimo zdolności do pracy, nie podejmują jej, opierając swoje utrzymanie na pieniądzach z programu. Zdaniem kandydata SLD rozwiązaniem byłby wymóg pracy, przynajmniej przez jednego z rodziców dzieci objętych programem.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz