Festyn Historyczny w Majątku Kaniewo - dotyk historii

2019-10-02 08:34:02, Maciej Kowalczyk

Dlaczego kosa była tak groźną bronią w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej? Dlaczego saper pułkowy nosił tak specyficzny strój i dlaczego był on tak praktyczny? O tym mieli okazję przekonać się odwiedzający sobotni Festyn Historyczny w majątku Kaniewo.

Epoka wojen napoleońskich, wrzesień 1939 roku, powstanie styczniowe i walki z lat 1918 -1921. Wszystko w jednym miejscu. Tak właśnie w minioną sobotę prezentował się Majątek Kaniewo.

Najmłodsi mieli okazję brać udział w grze terenowej, poznając tajniki musztry, dotykając replik broni z epoki i oglądając ją w działaniu. Dioramy, pokazy musztry i fechtunku, pokazy dynamiczne z użyciem broni palnej i białej, wszystko to czekało na przybyłych na Festyn "Niepodległe Kujawy". Wśród nich znalazla się także Anna Gembicka, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, która objęła imprezę swoim patronatem.

Bardzo się cieszę, że w naszym regionie jest organizowanych coraz więcej imprez, które upamiętniają udział mieszkańców Kujaw w walkach o niepodległość. (...) Dzięki temu przybliżamy, szczególnie najmłodszym, historię regionu. Wydaje się, że jest to bardzo dobry sposób na promocję regionu pod kątem turystycznym. Oby jak najwięcej takich imprez - mówiła.

Na festynie można było zobaczyć obozowisko wojskowe z czasów wojen napoleońskich wraz z kuchnią polową i punktem werbunkowym.  „Leśne obozowisko” z czasów powstania styczniowego, obozowisko Ochotniczej Legii Kobiet i Wojsk Wielkopolskich z czasów wojny polsko-bolszewickiej. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz