Akademia dokumentalna zaprasza na seanse

2019-09-13 12:31:42, Maciej Kowalczyk


kiedy 2019-09-16 | 18:00 gdzie Multikino

"Sojalizm" i "Steve Bannon. Czas przełomu". W poniedziałek, 16 września, w ramach projektu Akademia Dokumentalna – Dokumenty pamięci będzie można obejrzeć dwa filmy dokumentalne. We wtorek, 17. września o godzinie 18:00 kolejny. Tym razem - „Antropocen: epoka człowieka"

O godzinie 18:00 widzowie będą mogli obejrzeć film „Sojalizm" przedstawiający łańcuch produkcji na światową skalę wieprzowiny. System masowej produkcji wieprzowiny powstał po koniec lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzony został na cały świat, szczególnie w gęsto zaludnionych krajach. Spowodował nie tylko wyparcie setek małych przedsiębiorców w tej branży, ale przede wszystkim trwale zmienił sposób hodowli zwierząt, produkcji żywności i otaczający nas krajobraz.

Film uświadamia, w jaki sposób ekspansja masowej produkcji wieprzowiny zagraża równowadze społecznej i środowiskowej Ziemi. Ujawnia też katastrofalne konsekwencje dla ludzi i środowiska, jakie wiążą się ze stale rosnącą industrializacją przemysłu spożywczego.

Drugi seans rozpocznie się o godzinie 19:20. Będzie to film "Steve Bannon. Czas przełomu" – portret człowieka, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu.

Bannon był szefem kampanii wyborczej Trumpa, a potem jego doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. To on wprowadził nacjonalizm do amerykańskiej polityki. Jest jednym z liderów ruchu „alt-right", tzw. „alternatywnej prawicy", czyli szerokiej antyestablishmentowej koalicji, która kładzie nacisk na tradycję, odrzuca nowoczesność, opowiada się za polityką antyimigrancką, antyglobalizmem, propaguje pogardę dla słabszych, kult „białego nacjonalizmu". Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista". Reżyserka podąża za Bannonem przez około 15 miesięcy, począwszy od jego pamiętnego odejścia z Białego Domu w 2017 roku, a na 2018 roku kończąc. Bez względu na to, czy Bannon jest szczery, czy cyniczny w swoich poglądach, okazuje się mistrzem w zacieraniu znaczeń.


We wtorek, 17. września o godzinie 18:00 zapraszamy na film „Antropocen: epoka człowieka" i, po filmie, dyskusję z dr hab. prof. UMK Ewą Bińczyk, filozofką, autorką książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu".Film „Antropocen: epoka człowieka" kręcony był przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu i dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność charakteryzująca się: zwiększoną emisją gazów cieplarnianych, wycinaniem lasów, przemysłową hodowlą zwierząt, spalaniem paliw kopalnych w transporcie, energetyce i przemyśle kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Od lat 50. ubiegłego wieku antropocen stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

Wstęp na seanse Akademii Dokumentalnej jest bezpłatny.

Projekt Akademia Dokumentalna - Dokumenty pamięci sfinansowany został z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Sponsorem dyskusji po filmie jest Fundacja Ari Ari.

(Inf. prasowa Akademii Dokumentalnej)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz