Chełmicka do remontu. Dziury znikną jesienią

2019-09-05 17:23:40, Maciej Kowalczyk

Ulica Chełmicka we Włocławku to na komunikacyjnej mapie miasta czarna, nomen omen, dziura. Potwierdzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek usiłowali dostać się z ulicy Lipnowskiej w stronę budynków dydaktycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej położonych na Zawiślu. Lasy Państwowe zapewniają, że zmieni się to jeszcze tej jesieni. Na wniosek posłanki Joanny Borowiak środki na realizację remontu przyznano z Funduszu Leśnego.

Uszkodzone wahacze, miski olejowe, powyginane felgi – na podobne i inne atrakcje mogą liczyć kierowcy przemieszczający się drogą w stronę PWSZ. Choć wszyscy przyznawali zgodnie, że z drogą trzeba coś zrobić, to dotąd jej remont był kwestią dość skomplikowaną. Nie chodzi rzecz jasna o kwestie techniczne, bo zbudowanie kilkuset metrów szlaku nie stanowi większej trudności. Kłopotem była kwestia własności.

Formalnie rzecz ujmując Chełmicka jest bowiem drogą pożarową nr 6 i jest własnością lasów państwowych, w ślad za tym niemożliwe było przeprowadzenie remontu finansowanego z miejskiej kasy. Choć pojawiały się różne propozycje rozwiązania problemu (między innymi przejęcie drogi przez miasto) droga pozostawała równie dziurawa i nierówna jak wcześniej. Jednak jej remont stał się w ciągu ostatniego roku pilny podwójnie. Chełmicka nie tylko bowiem pozostawała jedyną drogą dojazdową do budynków dydaktycznych PWSZ, ale także stała się jedyną drogą wyjazdową dla zespołu ratunkowego pogotowia, który w ubiegłym roku zaczął pełnić dyżury na terenie uczelni.

Lasy Państwowe zapewniają, że droga doczeka się remontu, czy raczej – gruntownej przebudowy. Nowa Chełmicka składać się będzie z warstwy nośnej i warstwy ścieralnej, łącznie o grubości 8 centymetrów. Ponadto wycięte zostaną także gałęzie, które mogą utrudniać poruszanie się po niej samochodów gaśniczych. Gaśniczych, gdyż, jak podkreślał dziś na briefinu Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, planowany remont realizowany jest także z uwagi na rolę jaką „droga pożarowa nr 6” pełni rolę w systemie gaśniczym:

Samochody będą mogły sprawnie docierać na miejsce zdarzenia – mówił Andrzej Konieczny - Jesteśmy w miejscu, na terenie nadleśnictwa Włocławek, które jest, można powiedzieć, takim rekordzistą jeśli chodzi o pożary. (…) Te zapalenia pojawiają się niezwykle często – podkreślał.

Dyrektor dodawał jednak, że nie bez znaczenia pozostaje fakt ułatwienia dojazdu dla mieszkańców i zespołu pogotowia.

Ile będzie kosztować inwestycja? Tego nie wiadomo, jej całkowity koszt uzależniony jest, co oczywiste, od kwot zaproponowanych przez oferentów. Pieniądze na jej realizację pochodzić będą z Funduszu Leśnego, wniosek o te środki skierowała do Lasów Państwowych poseł Joanna Borowiak:

Bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta. Mieszkańcy Włocławka czekali nie tylko od wielu miesięcy, ale i od wielu lat, żeby ta droga wreszcie była drogą bezpieczną, komfortową. Tak, by można było dojechać do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej , ale także do otwartej przed rokiem stacji pogotowia ratunkowego – mówiła dziś parlamentarzystka.

Prace ruszą zaraz po wyłonieniu zwycięzcy ogłoszonego już przetargu. Wykonawca będzie miał siedem dni na realizację inwestycji ( o ile dopiszą warunki pogodowe) wiele wskazuje na to, że droga zostanie oddana do użytku jeszcze przed listopadem tego roku.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz