Za sprawą Stowarzyszenia PATROL Włocławek, które wskrzesiło grupę rekonstrukcyjną 14-go Pułku Piechoty Ziemi Kujawskiej. Debiut rekonstruktorów miał miejsce podczas miejskich uroczystości upamiętniających 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Później spotkać można ich było w "Browarze B."
Za cel włocławscy rekonstruktorzy stawiają sobie kultywowanie pamięci jednostki i żołnierzy, którzy w okresie międzywojennym na trwale wpisali się w krajobraz miasta. Miasta, w którym po raz pierwszy jego żołnierze pojawili się w roku 1920, kiedy w krwawych walkach bronili włocławskiego przedmościa. Na stałe pułk zadomowił się we Włocławku w roku 1921 i pozostał w nim do września roku 1939, kiedy wyruszył na front by walczyć w wojnie obronnej. O tymże szlaku bojowym jednostki, mówił podczas wczorajszych uroczystości Maciej Kowalczyk ze Stowarzyszenia PATROL, wspominając, że 14 pp to jeden z licznych epizodów obecności w mieście wojsk polskich. Jeden z licznych, ale wydaje się także jednym z najważniejszych. Nic dziwnego, ze to właśnie tradycje tej jednostki postanowili przypomnieć rekonstruktorzy:
Stanowimy taką grupę pasjonatów, zajmującą się historią, zajmującą się dawnym sprzętem wojskowym. Postanowiliśmy, dzięki wsparciu miasta, reaktywować tę grupę rekonstrukcji historycznej. Włączyć w to młodzież, po to, by ta historia była cały czas pamiętana. Bo to jest nasza historia.
Reaktywować, bo warto w tym miejscu wspomnieć, że podobna grupa działała już we Włocławku przed laty. Niestety zakończyła swoją działalność, a jedynym „namacalnym” dowodem pobytu w mieście oddziałów pozostawały pamiątki zgromadzone w Muzeum Historii Włocławka. Tak było do wczoraj. Odtąd na miejskich uroczystościach zobaczyć będzie można rekonstruktorów w mundurach polskiej piechoty.
Tak też było i wczoraj, kiedy członków grupy spotkać można było nie tylko podczas oficjalnych obchodów rocznicowych pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, ale i później, kiedy pojawili się w Centrum Kultury Browar B. To tam właśnie przez całe popołudnie trwały pokazy sprzętu wojskowego ( tego nieco bardziej współczesnego, jak i historycznego), odbył się też specjalny koncert piosenki niepodległościowej. Włocławianie mieli też okazję obejrzeć „Pianistę” Romana Polańskiego, na specjalnym plenerowym pokazie.
Komentarze (1)