Święta miłości ojczyzny... - Święto Wojska Polskiego we Włocławku

2019-08-16 12:39:29, Maciej Kowalczyk

W czwartek 15 sierpnia Włocławek uczcił polskich żołnierzy, tych obecnych i tych, którzy przez wieki walczyli i umierali za ojczyznę. Włocławskie obchody miały też swój lokalny wymiar. Święto, przypadające w rocznicę „Cudu nad Wisłą” stało się okazją do uczczenia włocławskich bohaterów walk 1920 roku.

Święta miłości ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe. Dla ciebie nie żal i żyć w nędzy i nie żal umierać – rozpoczął swoje okolicznościowe przemówienie prezydent Marek Wojtkowski - To są słowa pieśni rycerskiej, która zawsze była symbolem Wojska Polskiego (…) Napisana przez Ignacego Krasickiego (…) stała się pieśnią Wojska Polskiego. (…) Oddajemy hołd żołnierzom, tym służącym obecnie, ale i tym którzy zawsze stawali na wysokości zadania i bronili granic Polski.

Tak rozpoczęły się włocławskie uroczystości. U stóp Pomnika Żołnierza Polskiego na Placu Wolności zebrali się przedstawiciele samorządu lokalnego i wojewódzkiego, służb mundurowych, członkowie partii politycznych, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe i włocławscy parlamentarzyści.

Dziękujemy wszystkim żołnierzom. Tym zawodowym i tym, którzy gromadzą się licznie w Wojskach Obrony Terytorialnej, za to, że są zdeterminowani i gotowi bronić ojczyzny – mówiła posłanka Joanna Borowiak.

Przed pomnikiem spotkać było można wielu ludzi w mundurach. Zarówno tych, którzy za sobą mają doświadczenie walk II wojny światowej, jak i tych, którzy mieli okazję służyć na misjach zagranicznych, w których polska armia uczestniczyła w ostatnich latach. Była to bowiem też okazja do wręczenia okolicznościowych wyróżnień i odznaczeń przyznanych przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Po uroczystościach na Placu Wolności dalszy ciąg obchodów miał miejsce przy Pomniku Obrońców Wisły 1920 roku, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy poległych w walkach w sierpniu tamtego roku. Roku, który przeszedł do historii jako ten, w którym stoczono Bitwę Warszawską, lecz jej niebagatelny element rozgrywał się, o czym warto pamiętać na szpetalskich wzgórzach.

Miejskie obchody święta zakończyła msza święta w bazylice katedralnej w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz