Zamknij [X]

"Stać na straży konstytucji"

2018-08-16 11:43:54, Maciej Kowalczyk

Te słowa wojskowej przysięgi przywołał w swoim wczorajszym przemówieniu Prezydent Miasta Marek Wojtkowski. Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się na Placu Wolności.

Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego zebrali się wczoraj min. kombatanci, weterani, samorządowcy i mieszkańcy. Okolicznościowe przemówienie otwierające uroczystość wygłosił prezydent Marek Wojtkowski. Co oczywiste, nie zabrakło w nim odniesień do dokonań polskich żołnierzy i dziedzictwa współczesnej armii, ale także, do obecnej sytuacji w kraju:

Przysięgam być wierny Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic i stać na straży konstytucji - cytował rotę przysięgi prezydent - To jest niezwykle ważne, także w tym czasie, kiedy konstytucja wydaje się aktem, który się zdeprecjonował.

W swoim przemówieniu Marek Wojtkowski nawiązał też do innych sierpniowych rocznic, na szczególnym miejscu stawiając rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym kontekście wymienił Krystynę Majczyńską, włocławiankę, która jest weteranką tego zrywu. W tekście przemówienia zalazło się też miejsce dla, zmarłego kilkanaście dni temu gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego:

Stał się symbolem (...) wierności ojczyźnie, wierności konstytucji - mówił Marek Wojtkowski - Do końca życia bedziemy pamiętali jego dramatyczne wystąpienie sprzed roku. Kiedy żegnał się ze wszystkimi i prosił, przede wszystkim polską młodzież, żeby nie zapominała o wartościach. 

Pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki. Hołd bohaterom złożyli min. samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, młodzież  i organizacje kombatanckie. Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia dla członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Zapraszamy do naszej galerii i obejrzenia materiału wideo, w którym, między innymi, krótka rozmowa z dr. Tomaszem Dzikim. Przypomnijmy, że w księgarniach pojawiła się już nowa książka historyka - "Włocławek 1920".

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz