Prezydent zapowiada powstanie centrum przesiadkowego i apeluje do ministra

2018-09-21 17:39:18, Maciej Kowalczyk

Bohaterem dnia we Włocławku został, bez wątpienia, dworzec. Nie powinno to być zaskoczenie, bo temat powraca przy okazji każdej kampanii wyborczej a także poza nimi. Dziś powrócił w wielkim stylu. Dwukrotnie. Pierwszą (z dwóch) konferencji przed budynkiem dworca, zorganizował Marek Wojtkowski.

Prezydent Włocławka, czas i miejsce wybrał nieprzypadkowo. Chciał, by jego słowa wybrzmiały zanim w tym samym miejscu pojawi się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, do którego apelował o szybkie decyzje w sprawie przebudowy dworca. Przypomniał także, że miasto czeka na nie od 4 lat. Pierwsze porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w październiku 2015 roku. Od tamtej pory prace, choćby koncepcyjne, stały w miejscu.

Podkreśla także, że budynek dworca PKP nie należy do miasta i jakiekolwiek prace nad jego przebudową bez zgody właściciela, jakim de facto jest skarb państwa są niemożliwe. Jednak miasto, ze swojej strony jest gotowe do współpracy przy tym przedsięwzięciu. Dodaje też, że niezależnie od decyzji PKP miasto już zaplanowało prace na tej części dworca PKP/PKS, która należy do regionalnego przewoźnika i działkach przyległych pozostających we własności miasta.. Według projektu, ma tam pojawić się centrum przesiadkowe dla pasażerów KPTS i innych przewoźników.

Pytanie, czy powinniśmy zaczynać tę inwestycję, bez przebudowy dworca PKP/PKS. Cały czas czekamy – mówił Marek Wojtkowski – Cały czas apelujemy do Pana ministra żeby podjął decyzję.

Prezydent odwołał się przy tym do ostatniej wiadomości, jaka dotarła do ratusza z Warszawy, która mówiła, że planowany termin oddania nowego już dworca do użytku, to trzeci kwartał 2022 roku (Co potwierdził minister Andrzej Adamczyk  godzinę później), co nie do końca spełnia oczekiwania miasta:

Nie wiem czy jesteśmy w stanie tak długo czekać – przekonuje prezydent – Tym bardziej, że w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji jesteśmy gotowi do tej inwestycji, za którą samorząd Włocławka jest odpowiedzialny.

Jak mówił prezydent dotąd, ze strony ministerstwa infrastruktury, nie było woli, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządu. Na dowód przedstawił korespondencję, jaką ratusz prowadził z Ministerstwem Infrastruktury i PKP.

Podczas konferencji nie zabrakło podziękowań dla osób, które szczególnie zaangażowały się w działania na rzecz przebudowy dworca. Co ciekawe, wśród szczególnie zaangażowanych w projekt, (oprócz tych posłów, którzy choćby brali udział w spotkaniach organizowanych przez ratusz) wymienił senatora Prawa i Sprawiedliwości Józefa Łyczaka i europarlamentarzystę z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Janusza Zemke.

O pozostałych parlamentarzystach, przede wszystkim tych z partii rządzącej – bo piłka jest po ich stronie - nie będę się wypowiadał, bo nic dobrego nie mógłbym powiedzieć – ucina Marek Wojtkowski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z konferencji i naszej fotorelacji.

 

Fotorelacje


Komentarze (1)


Qba (2018-09-24 15:42:38) Zgłoś do moderacji
No, no przypomniał sobie Pan Prezydent, że wybory za pasem /a gdzie spełnione obietnice otwarcia przejazdu kolejowego przy Kaliskiej chyba jeszcze przez 1 rok rządziła jego opcja/

Dodaj swój komentarz