Zamknij X

Projekt w 2019, oddanie do użytku w 2022 - przełom w sprawie dworca?

2018-09-21 17:33:59, Maciej Kowalczyk

Budynek włocławskiego dworca PKP został wpisany na listę inwestycji prowadzonych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych i w nowym kształcie zostanie oddany podróżnym w roku 2022 - zapewniali we Włocławku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński.

Włocławski dworzec przeżywał dziś oblężenie. Kilkadziesiąt minut po tym, jak przed budynkiem dworca pojawił się prezydent Marek Wojtkowski, apelując do ministra Adamczyka o pilne działania w sprawie budynku, na konferencji prasowej zjawił się sam minister, szef PKP, oraz poseł Joanna Borowiak, kandydat na prezydenta Włocławka Zjednoczonej Prawicy Jaroslaw Chmielewski i startująca w wyborach do sejmiku Anna Gembicka.

Temat konferecji to oczywiście przebudowa dworca PKP, według zapewnień, ta zbliża się wielkimi krokami. PKP przystąpiła do pierwszych etapów inwestycji.

Do końca tego roku zostanie uruchomione postępowanie na wybór wykonawcy prac projektowych. Na początku przyszłego roku projekt ma być gotowy, po czym wybrany zostanie wykonawca prac, które mają zakończyć się w roku 2022. Wszystko w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który w naszym regionie obejmie łącznie 8 obiektów. Całkowita liczba dworców, które mają zostać znacząco zmodernizowane to 200. Całość budżetu programu to 1,5 mld, złotych. 

Jak zapewnia PKP, dworzec we Włocławku przejdzie gruntowną modernizację. W jej ramach na nowo ma zostać zaaranżowana przestrzeń budynku, tak by nabrać dodatkowej funkcjonalności. Prace mają przystosować obiekt do potrzeb pasażerów i jak obiecuje spółka, finalnie ma powstać obiekt na miarę XXI wieku. Jak dokładnie będzie wyglądał i jaka będzie skala modernizacji, czy też może całość budynku zostanie wyburzona i powstanie nowy obiekt? Tego nie wiadomo, jak tłumaczy prezes Mamiński odpowiednie decyzje zostaną podjęte później, także po konsultacjach z mieszkacami miasta.

Ten obiekt nie miał szczęścia, przez wiele lat padało wiele deklaracji, które okazały się mówionymi, a nie realizowanymi - mówił prezes - Natomiast ja dziś mogę powiedzieć Państwu tak - w czwartym kwartale tego roku rozpoczynamy przetarg na wybór projektanta.(...) Projektowanie będzie poprzedzone warsztatami kreatywnymi, na których wysłuchamy Państwa, mieszkańców Włocławka - zapewniał.

Przy okazji padła zapowiedź, że już w najbliższym czasie zosanie zniesiona inna uciążliwość, na którą skarżyli sie pasażerowie. Dworzec we Włocławku będzie otwarty dla podróżnych przez całą dobę.

Jarosław Chmielewski, dziękując ministrowi Admczykowi zapewniał jednocześnie, że w zbliżającej się nowej kadencji samorządu, ten będzie zabiegał też o kolejne środki pozostające w gestii ministerstwa:

Będziemy skutecznie o nie zabiegać, będziemy skutecznie je wykorzystywać, po to żeby te szlaki komunikacyjne, które znajdują się na terenie naszego miasta, między innymi ten szlak kolejowy był odpowiednio wykorzystany.

Na konferencji nie zabrakło odniesień do wcześniejszego o godzinę wystąpienia prezydenta Wojtkowskiego. Zapytany przez dziennikarzy prezes Mamiński zaprzeczał, by miasto podejmowało w ostatnm czasie starania o przyspieszenie prac nad modernizacją dworca.

Przez kilkanaście miesięcy jestem prezesem PKP i moje kontakty z przedstawicielami regionu, z przedstawicielami miasta Włocławka to pani poseł (Joanna Borowiak - przyp. red.) i osoby, które nie sprawowały i nie sprawują, jeszcze, funkcji formalnych.

Zapraszamy do obejrzeenia materiału wideo z konferencji i naszej galerii.

 

Fotorelacje


Komentarze (2)


Zazamcze (2018-09-22 07:45:17) Zgłoś do moderacji
A co z dworcem na Zazamczu? Nikt nie wypowiada się, a i tam remont jest też potrzebny ! Wieczorami strach wejść do środka bo grupy młodzieży pod wpływem alkoholu przesiadują głośno zachowując się dewastuje i zaśmieca obiekt. Nikt nie ma też kontroli co tam się dzieje.
Anna L. (2019-02-09 23:44:58) Zgłoś do moderacji
To jest 21 wiek.orginalny budynek dworca we Wloclawek byl bardzo orginalny ale komuchy Postawily szkarade .Wladze tego miasta powinny byc oskarzone o zlodziejstwo. To jest wstyd ze istnieje taka wizytowka tego nieudacznego zarzadu .To jest banda iditow I cfaniakow.Dlaczego to co kosciol ma na wlasnosc,dba I wygladJa jak z widokowki.Obywatele o budzcie sie.Zacznie cie myslec.

Dodaj swój komentarz