4,6 miliona dla powiatu, 14 milionów dla gmin - nowe umowy w ramach FDS

2019-07-09 12:20:42, Maciej Kowalczyk

34 umowy i 53 miliony złotych dofinansowania. Wczoraj w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W ramach drugiej transzy do powiatu włocławskiego trafiło ponad 4,6 miliona złotych dofinansowania, do gmin powiatu dodatkowo blisko 14 milionów.

We wczorajszej uroczystości podpisania umów wzięli również udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka oraz parlamentarzyści z regionu.

FDS to nowy instrumentu wspierania budowy (rozbudowy), przebudowy i remontów dróg powiatowych i gminnych. Łączna wartość dofinansowania z FDS zadań, dla których podpisane zostały umowy to 53 mln złotych. W samym okręgu toruńsko-włocławskim wartość dofinansowania wyniesie około 32,5 miliona.

Wśród dofinansowywanych inwestycji znalazło się 6 zadań realizowanych przez powiat włocławski. Ponadto na liście znaleźć można 9 inwestycji realizowanych bezpośrednio przez gminy wchodząc w skład powiatu. Pieniądze popłyną do Baruchowa, Izbicy Kujawskiej, Lubienia Kujawskiego, Chodcza, Chocenia, Kowala, Boniewa, Lubrańca i Brześcia Kujawskiego. Dodać należy, że na liście znalazły się dwie inne gminy wchodzące w skład byłego włocławskiego – Lipno i Rypin. Łącznie do gmin byłego województwa trafi blisko 10 milionów złotych.

To świadczy o tym, że te gminy s bardzo aktywne i potrafią wykorzystać to co można z programu rządowego – podkreślał na zorganizowanej dziś konferencji prasowej senator Józef Łyczak.

Na aspekt aktywnego poszukiwania środków i pozyskiwania rządowych dotacji przez samorządy wskazywała także posłanka Joanna Borowiak:

Bardzo dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy wnioskowali o dofinansowanie, którzy chcą remontować drogi i myślą o dobrostanie mieszkańców swoich gmin i powiatów.

Łącznie w ramach FDS do regionu trafi 312 mln zł rządowych dotacji. Całkowity koszt programu to 6 mld zł.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz